A Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára nem árulta el, hogy a két honvédségi Airbus hány órát repült tényleges katonai feladatok miatt. Vadai Ágnes (DK) kérdésére válaszul Vargha Tamás csak annyit közölt, hogy a Magyar Honvédség a repülőgépekkel történő személyszállításoknál minden esetben a hatályos jogszabályoknak, a szakmai előírásoknak megfeleően jár el.
Az államtitkár emlékeztetett rá, ha nem állna hadrendben az ellenzéki képviselő által kormánygépeknek titulált két csapatszállító, nem tudtak volna Afganisztánból 540 embert kimenekíteni. Vadai Ágnes azt követően fordult Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszterhez, hogy az Átlátszó megírta: a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) április elején nettó 14,6 milliárd forintos, 2030. március végéig szóló keretszerződést kötött a két honvédségi Airbus fenntartására. A VBÜ csak a keretösszeg 50 százalékának lehívására vállalt kötelezettséget.
Az oknyomozó portál szerint így akár nettó 7,3 milliárd forintból is megúszhatják az adófizetők, hogy az Orbán Viktor miniszterelnököt, Szijjártó Péter külügyminisztert és más kormánytagokat reptető két csapatszállító üzemkész legyen a következő néhány évben. Mivel a tendernyertes cég tulajdonosa az állami tulajdonú N7 Holding Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt., így lényegében csak az egyik állami zsebből egy másikba rakják a közpénzt.
A 604-es és 605-ös lajstromjelű Airbus 319-es repülőgépet 2018 februárjában vásárolták. Simicskó István akkori honvédelmi miniszter azt mondta: nem kormánygépek, a Magyar Honvédség fogja használni őket. Vadai Ágnes ezért arra várt választ, hogy valójában hány órát repült tényleges katonai feladat elvégzése érdekében „a leginkább az Orbán-Szijjártó Tours-t kiszolgáló két, honvédséginek hazudott, kormányzati Airbus”.
Korábban kiderült, hogy a tárcák közötti szerződés alapján a HM minden út után részletes költségösszesítőt küld, amely tételesen tartalmazza a kiadásokat a hajtóanyagtól a személyzet napidíjáig, de a nyilvánosság elől titkolják a kormányzati repülőutakkal kapcsolatos kiadásokat. Szél Bernadett 2021-ben még parlamenti képviselőként közérdekű adatigényléssel próbálta megtudni, mennyibe kerültek Orbán Viktor és Szijjártó Péter utazásai, de hiába próbálkozott, az érintett állami szereplők azt állították, nem tudják a választ, nem adatkezelők.
Az Orbán-kormány decemberben egy törvénymódosítással egyébként felhatalmazta Szijjártó Péter külügyminisztert, hogy a polgári hírszerzés felügyeletét ellátó miniszter, Rogán Antal véleménye alapján korlátozhassa a védett személyek – mint például saját maga – külföldi mozgásával összefüggő adatok megismerését.
The post Orbán-Szijjártó Tours: reagált a kormány first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu