“Orbán Viktor zebraügye nem igényelt eddig állatorvosi konzíliumot” – nyílt levélben tiltakoztak az állatorvosok az egyetem rektoránál, amiért Orbán onnan posztolt videót

Thumbnail for 6456127

Az Állatorvostudományi Egyetem Rektori Hivatalába április 11-én, pénteken 9.30 perc körül az alább közzétett nyílt levelet adta át két ismeretlen hölgy a Rektori Hivatal előadójának, név és feladó megjelölése nélkül. A nyílt levelet (a 228 támogató nevének feltüntetése nélkül), valamint Rektor úr aláírt válaszát honlapunkon tesszük közzé, így biztosítva, hogy az információ minden érintett számára elérhetővé váljék.

írja at Állatorvostudományi Egyetem a honalpján. A nyílt levél pedig meglepően kezdődik:

Öszinte megdöbbenéssel láttuk Orbán Viktor miniszterelnök úr Facebook oldalán megosztva azt a videóanyagot, amely az Állatorvostudományi Egyetem
könyvtárában készült a miniszterelnök úr és az Egyetem hallgatóinak közös szereplésével, Gáspár Győző „Győzike” közéleti szereplő megnyilvánulásaival
összevágva.

A levél úgy folytatja, hogy számos megkeresés jött azóta diákoktól, vagyis leendő állatorvosoktól, akik kétségbeesésüket és nemtetszésüket fejezték ki a videó létrejöttének körülményeivel kapcsolatba. Például arról panaszkodtak, hogy az esemény nem volt nyilvánosan meghirdetve előre, így kikényszeríthették a hallgatók részvételét.

Méltatlannak tartjuk Karunk hallgatóinak ilyen szintű felhasználását, propaganda célokra történö kirendelését, különös tekintettel arra, hogy rendkívül erős függelmi
viszony áll fenn köztük és a tanári kar között. Orbán Viktor „zebraügye” nem igényelt eddig állatorvosi konzíliumot. Ha a miniszterelnökben kérdések merülnek íel az állatokkal kapcsolatosan, olyan végzett állatorvosokhoz kell őt irányítani, akik érdemben tudnak neki segíteni. Ha a miniszterelnök úr célja ténylegesen a hallgatókkal történő társalgás, ennek kellő transzparenciát kell teremteni, azaz előre kihirdetett időpontban és helyszínen kell megvalósítani, ezzel lehetővé téve, hogy aki valóban szeretne, részt tudjon venni az eseményen, és fel tudjon tenni valódi kérdéseket. Amennyiben pedig videóanyag is készül, a felvételek összevágása nem történhet olyan módon, hogy az a jelenlevőket hátrányos helyzetbe hozhassa, valamint nem irányulhat közvetlen politikai haszonszerzésre. Alulírott magyar állatorvosok arra kérjük az Egyetem vezetőségét, hogy a továbbiakban ne működjön közre az Egyetem hallgatóinak politikai célból történő felhasználásában, pártállástól függetlenül. Kijelentjük, hogy jelen aláírásunk kizárólag a hallgatók politikai célokra történő felhasználásának azonnali beszüntetése melletti kiállásunkat jelenti, és határozottan elutasítjuk, hogy ezt bárki világnézeti vagy politikai álláspontunk megítélésére használja fel.

– írják. A rektor válaszlevelét szintén közölték:

Magyarország miniszterelnöke, legfőbb közjogi méltóságaink egyike 2025. március 27-én hivatalos látogatást tett Egyetemünkön, hogy a hallgatói önkormányzat és a diákbizottság vezetőivel találkozzon, informálódjon és kérdésekre válaszoljon. A látogatás – a kérésnek megfelelően nem volt nyilvános –, azon elsősorban a hallgatók megválasztott képviselői vettek részt. A Miniszterelnökség semmiképpen sem akart politikai demonstrációt, ezért elzárkózott a nagylétszámú hallgatói jelenléttől, amelyet 30 főben maximalizáltak. Kiemelt témaként szerepelt a ragadós száj- és körömfájás járvány, amely kapcsán egyetemünk által szervezett keretek között, közel százötven önkéntes hallgató segíti az állategészségügyi hatóság munkáját. A kormányfő köszönetet mondott az állatorvos-hallgatók lelkes hozzáállásáért, önzetlen segítségéért. A több mint kétórás beszélgetés során szó esett a friss diplomások lehetőségeiről, az agrárium és a vidék helyzetéről, a hatósági állatorvosok szerepéről, anyagi megbecsültségének javításáról, a klímaváltozás hazai vonatkozásairól, valamint az oktatás és az egészségügy aktuális helyzetéről is.

– írja a rektor, aki a kényszerítésre is válaszolt:

A hallgatók nem politikai preferenciáik alapján, hanem felelősségteljesen, az egyetemi közéleti szerepvállalásuk kapcsán jelentek meg az eseményen, kiválasztásukban az Egyetem vezetősége semmilyen szerepet nem játszott, sőt a Miniszterelnöki Iroda kérésének megfelelően a tanári kar sem vehetett részt a rendezvényen, a hallgatók megjelenésének „kikényszerítése”, vagy „függelmi” kérdés nem merült fel. Még a feltételezést is határozottan visszautasítom.

Sótonyi Péter is hozzáteszi, hogy

A helyszínen fotót, videót kizárólag a miniszterelnöki stáb készített, a felvétel tényéről a résztvevők előzetes tájékoztatást kaptak. A közösségi médiában megjelent videó az esemény kis részletéről készült és nem feltétlenül abban a kontextusban, amire a tárgyalt témák alapján számítottunk. Ugyanakkor az Egyetemnek nincs befolyása arra, hogy egy kiemelt közéleti szereplő saját felületeire készült anyagokat munkatársai milyen módon szerkesztik vagy használják fel. A látogatás és a megjelent videó a hallgatóság egy részében erős indulatokat váltott ki, sőt egyenesen gyűlölködésbe csapott át, ami egyfelől a résztvevők ellen irányult, másfelől az egyetemi vezetés ellen, felróva, hogy politikusok jelennek meg egyetemi rendezvényeinken. A hallgatóknak írt levelemben kértem „valamennyi jelenlegi és volt állatorvostan hallgatónkat, hogy szakmánk, hivatásunk, jövőnk érdekében hagyjanak fel az egymás elleni politikai hangulatkeltéssel, uszítással.” „Egyetemi közösségünkben az nem elfogadható, hogy egyesek akár névvel, akár név nélkül bármely oldalról társaikat megalázzák, sőt, megfélemlítsék.”

Később leírja azt is, hogy az egyetem sok pénz kap az államtól, így abszurd lenne nem fogadniuk a kormányfőt.

Az elmúlt tíz évben állami és alapítványi finanszírozott elsőéves hallgatói létszámunk közel megkétszereződött, tudományos, innovációs tevékenységünk ötszöröződött, valamint 7,3 milliárd forintnyi infrastrukturális beruházás valósulhatott meg, további 70 milliárd forintnyi fejlesztésről tárgyalások folynak. Ezek az eredmények jelentős erőfeszítéseket igényelnek. Ezek alapján nem életszerű, sőt, egyenesen abszurd, hogy egy egyetem, miközben a működéséhez és fejlesztéséhez szükséges forrásokat az Államtól kapja, elzárkózzon attól, hogy fogadja a kormány vezetőjét, vagy tagjait.

– írja.

The post “Orbán Viktor zebraügye nem igényelt eddig állatorvosi konzíliumot” – nyílt levélben tiltakoztak az állatorvosok az egyetem rektoránál, amiért Orbán onnan posztolt videót first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest