„Nem adjuk Szerbiát” – ezzel a címmel rendezett szombaton nagygyűlést Belgrádban a Mozgalom a népért és az államért nevű szervezet, amely a hivatalban lévő államfőt, Aleksandar Vucicot támogatja. Elemzők szerint a mozgalom valódi célja, hogy közös platformra hozzák a jelenleg kormányzó két nagyobb politikai erőt, a Szerb Haladó Pártot (SZHP, Vucic pártja) és a szocialistákat (Ivica Dacic belügyminiszter tömörülését). Ily módon egy új, egységes és szilárd hatalmi centrumot kreálnának a hatalom megerősítésére.
De miért kell egyáltalán Belgrádban népgyűlést tartani a kormány és az államfő mellett, és miért kell megerősíteni a hatalmi centrumot? Az ok az országot tavaly november elsején megrázó újvidéki szerencsétlenség, amelynek következtében 16 ember vesztette életét.
Az újvidéki tragédia óta Szerbiában elsősorban a diákok tiltakoznak a mindent átható korrupció ellen, és követelik, hogy a pályaudvar előtetőjének leomlásával kapcsolatos összes dokumentumot hozzák nyilvánosságra. A szerb gazdaságpolitikát a kínai befolyásra alapozó (a Budapest-Belgrád vasútvonal kínai fővállalkozásban épül), s ennek Újvidéken egyfajta kísérleti laboratóriumát kialakító kormánynak időközben már több tagja is megbukott. Sőt a miniszterelnök, Milos Vucevic is lemondott a tiltakozások kirobbanása óta.
A politikai krízis nyomán kedden terjesztették be a parlamentnek, a Szkupstinának az új kormánylistát jóváhagyásra. Egy a politikában járatlan párton kívüli, de az államfőt támogató orvos, Djuro Macut lett az új miniszterelnök, aki ismertette is programját.
A jelölt kitért az öt hónapja tartó tiltakozásokra is, és mint mondta, ezt a helyzetet is meg kell oldani, mégpedig sürgősen. „Szerbia belefáradt a megosztottságba, Szerbia belefáradt a blokádokba. Senkinek nem lehet és nem szabad, hogy több joga legyen, mint másnak, és ez az egyetlen értékrend. Az intézményeknek teljes kapacitással kell működniük, és ez az alapvető feladatunk.” Macut beszéde ezzel – kimondatlanul is – rímelt Vucic elnök szombati szónoklatára, aki kemény fellépést ígért a rendszer ellen tiltakozóknak, és a bűnüldöző hatóságok hatékonyabb működtetését emlegetve ígért rendet.
Hogy miféle rend lesz ez, azt nehéz megjósolni, hiszen a legtöbb veszélyt eddig a szerb hatalom, illetve Vucic és Vucevic hívei jelentették a tiltakozókra. Macut éppen azután került a miniszterelnöki bársonyszékbe, hogy a kormány éléről távozott Vucevic miniszterelnök, aki azért bukott meg, mert Újvidéken, ahol korábban polgármester volt, a kormánypárthoz, a Szerb Haladó Párthoz kötődő verőemberek súlyos sérüléseket okoztak egy matricákat ragasztó, tiltakozást propagáló diáklánynak.
The post Orbánt vetítették a Vucic-híveknek, Szerbiában megtorló akcióktól tartanak first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu