Közel egy éve már, hogy kiderült: a 2016-ban elhunyt Esterházy Péter rómaifürdői családi háza rövidesen az Önkormányzat tulajdonába kerül, rövidesen pedig alkotóházzá válik.
A Vámos Miklós, Dragomán György és Daniel Kehlmann által létrehozott A Magyar Irodalom Barátainak Alkotóháza Alapítvány (MIBA) végül csak 2025 elején vált az Emőd utcai épület kezelőjévé, februárban pedig a ház felmérése is megkezdődött. Ezek a munkák váratlan eredményt hoztak, hiszen Vámos március végén Facebook-oldalán arról írt, hogy a vártnál jóval súlyosabb problémák várnak majd megoldásra.
Az író hozzátette: hamarosan a műszaki tervek is készen állnak majd, az elmúlt időszakban pedig sokan jelezték, hogy kisebb-nagyobb pénzadománnyal, illetve saját szakértelmükkel szívesen részt vennének a munkában.
A posztban az eddig bármiféle felajánlással élő cégek, illetve szakemberek és magánszemélyek nevét is közzétette, így nyilvánvalóvá vált, hogy a felújítást a Market Építő Zrt. három hónapos határidővel, húszmillió forintos saját kerettel megtámogatva vállalja magára, a tervezést pedig a legjobb kortárs építészek közé tartozó Szabó Levente műegyetemi diákjaival karöltve végzi majd.
A további részletek bejelentésére április 14-én, hétfőn, Esterházy hetvenötödik születésnapján került sor: az eseményen kiderült, hogy a tetőszerkezet teljes cseréjére – az egészségre káros azbesztpala, illetve a gerendák eltávolítására, és kortárs megoldással való helyettesítésére – van szükség, a ház pedig itt-ott süllyed.
Most úgy tűnik, hogy az 1957-ben egy Krausz nevű bőrdíszművestől részben egy díszmagyar ékszereiért cserébe az Esterházyakhoz került házban egyszerre egy-két fordító tölthet majd időt – hiszen a nyolc szobára csak két fürdőszoba jut –, mégpedig többnyire egy hónapot. A cél, hogy a magyar irodalom fordítói, illetve a nemsokára magyar nyelvű kötettel előálló külföldi szerzők kapjanak lehetőséget a házban való időtöltésre. Az első vendég ideális esetben akár már szeptemberben elfoglalhatja a helyét, idén azonban jó eséllyel még meghívással, míg 2026-tól pályázattal lehet elnyerni a bentlakás lehetőségét.
A földszinten az alapítvány irodalmi rendezvényeknek szeretne lehetőséget biztosítani, ezek főleg könyvbemutatók, illetve író-olvasó találkozók lesznek. A jelenlegi állás szerint ebből havi kettőt tudnak majd megtartani, az alapítvány pedig ebből is bevételhez juthat. Vámos úgy gondolja, hogy a kert tavasszal, nyáron és ősszel is alkalmas lesz hasonló rendezvényekre, ehhez pedig a kerület székeket tud majd biztosítani.
Az eseményen arról is szó esett, hogy Esterházy Péter dolgozószobája rövidesen látogatható emlékhellyé válik, benne az eredeti tárgyakkal és bútorokkal.

Vámos a működéshez szükséges források, illetve munkák kapcsán elmondta: a jelenleg ötvenmillió forintos beruházás összegének többsége mostanra összegyűlt, de továbbra is várják az adakozó kedvű embereket, hogy segítsenek.
Eddig a legtöbben kézzelfogható felajánlást tettek – tette hozzá, így van, aki bútorokat, szőnyegeket, más pedig szakmunkát ajánlott fel. Egy, a közelben dolgozó pék a leendő vendégek reggelijét, a kerület Esernyős kulturális központjának étterme pedig az ebédet vállalta magára. Hiányosságok persze még mindig vannak, hiszen gondnokra (ezt a feladatot egy évre Vámos Miklós vállalta magára), illetve menedzserre továbbra is szükség lenne.
A részletek a tervezés során még tovább alakulhatnak, így nem kizárt, hogy a fürdőszobák számának emelésével egyidőben több fordítót, illetve írót is el tudnak majd szállásolni.
Az épület
egy boldog család otthona volt, de talán még éppen elég nagy ahhoz, hogy úgy legyen intim alkotótér, hogy mégsem elefánt-csonttorony
– olvasható a Vámos által a sajtótájékoztatóra írt közleményben, ezzel a reménnyel pedig csak egyet lehet érteni.
The post Őszre elkészülhet az Esterházy Péter otthonából születő alkotóház first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu