Száz órával a 7,7-es erősségű földrengés után is találtak túlélőket az összedőlt épületek romjai között Mianmarban. Egy ilyen szerencsés akcióról tett közzé szerdán videót a helyi tűzoltóság.
A videót leközlő CNN szerint öt nappal az erős földrengés után is dőlnek össze épületek, ami viszont növeli a túlélők után kutató mentőcsapatok számára a kockázatokat.
A mianmari katonai junta szerint több mint 2700 ember halt meg, és több ezren megsérültek. További százak eltűntek, ami azt jelenti, hogy a halottak száma biztosan emelkedni fog.
A Naypyidawban lezajlott szerencsés mentés során a födémbe vágott lyukon keresztül húztak ki a romok alatt maradt légzsákból egy férfit. Egy nappal korábban egy 62 éves nőt is hasonló körülmények között találtak meg a mentőcsapatok. Hétfőn pedig egy kínai mentőcsapat négy embert – köztük egy ötéves gyereket és egy terhes nőt – emelt ki a romok közül.
Az országban jellemzően szerkezetileg sebezhető épületeket építettek az elmúlt évek során, ami az utórengések során is veszélyt jelenthet. Hétfő este két szálloda dőlt össze az epicentrum közelében Mandalayban, az ország második legnépesebb városában. Ez már akkor történt, amikor emberek a földrengés után visszatértek az épületbe.
Az utórengések miatt még mindig előfordulnak újabb halálos áldozatok
– mondta a CNN-nek Michael Dunford, az ENSZ Élelmezési Világprogramjának mianmari igazgatója.
Sokan még mindig a szabadban alszanak az utcán vagy a parkokban, mert túlságosan félnek visszamenni otthonukba. Ez viszont hátráltatja az erőfeszítéseket, hogy olyan típusú támogatást kapjanak, amire szükségük van.
A humanitárius szervezetek továbbra is hangsúlyozzák a sürgős segítségnyújtás szükségességét, különösen az ország távolabbi területein.
A négyévnyi polgárháború eleve megtépázta az ország az egészségügyi és kommunikációs infrastruktúráját, és milliókat taszított szegénységbe.
Az Amnesty International jogvédő szervezet szerint egyre nagyobb szükség van hullazsákokra, fáklyákra és szúnyogriasztóra. A csoport a helyi források alapján arról is beszámolt, hogy a katonaság „szigorú megfigyelést” vezet be a Mandalayból Sagaingba tartó forgalomra.
A katonák ellenőrzik a szállítmányokat, és az ellenőrzések tovább tarthatnak, ha Sagaing más területeiről érkeznek, amelyek több kapcsolatban állnak az ellenállási csoportokkal
– mondta az Amnesty.
Az országot jelenleg uraló kormányzó junta 2021-ben vette át a hatalmat Mianmar demokratikusan megválasztott kormányától, majd brutális polgárháborút robbantott ki a lázadó etnikai csoportok között.
A jogvédő szervezetek most is kritizálták a katonai vezetőket, amiért korlátozzák a segélyekhez való hozzáférést egyes etnikai területeken.
A juntának fel kell hagynia múltbeli gyakorlatával, és biztosítania kell, hogy a humanitárius segélyek gyorsan eljussanak azokhoz, akiknek az élete veszélyben van
– mondta Bryony Lau, a Human Rights Watch ázsiai igazgatóhelyettese. Az Amnesty International kedden felszólította a mianmari hadsereget, hogy „tartózkodjanak a szándékos légicsapásoktól és a polgári célpontok elleni egyéb támadásoktól” a földrengés sújtotta területeken. Eközben az egyik lázadó szövetség ideiglenes tűzszünetet hirdetett a mentési erőfeszítések megkönnyítése érdekében.
A Három Testvériség Szövetségének keddi közös közleménye a humanitárius erőfeszítések gyorsítását követelte. A szövetségben a Ta’ang Nemzeti Felszabadító Hadsereg, a Kokang Mianmar Nemzeti Demokratikus Szövetség Hadserege és az Arakan Hadsereg vesz részt.
The post Öt nap után is húztak ki túlélőt a romok alól a 7,7-es földrengés sújtotta Mianmarban first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu