Egy friss tanulmányban egy ősi, dél-amerikai múmia arcán és karján észlelt tetoválásokat mutatják be – írja az IFLScience. A kutatók arra jutottak, hogy a minták eltérnek a többi ismert tetoválástól nemcsak megjelenésükben, hanem a felhasznált festék típusában is.
A nagyjából 800 éves, az Andokból származó női múmiát jelenleg a Torinói Antropológiai és Néprajzi Múzeumban őrzik, a lelet pontos kora, származási helye és kulturális hovatartozása tisztázatlan. A hajlított testhelyzetből, illetve a bőrre tapadt textilmaradványokból kiindulva Gianluigi Mangiapane, a Torinói Egyetem munkatársa és kollégái úgy vélik, az elhunytat egy az Andok térségére jellemző múmiabálában, egy úgynevezett fardóban temették el.
A textíliák szénizotópos kormeghatározása alapján a nő 1215 és 1382 között halt meg. Noha néhány tetoválása szabad szemmel is látható, egyes minták észleléséhez a legújabb képalkotó technológiákra volt szükség.
Így derült ki, hogy az elhunyt arcának jobb oldalát három egymástól távol eső vonal díszítette a szájától a füléig.
A szakértők szerint az andoki régió őslakosai körében ritkák az arcbőrön lévő jelek, különösen igaz ez az orcára. A múmia csuklóján egy S alakú tetoválást is felfedeztek, ami a térségben teljesen egyedülálló. A minták példátlansága miatt lehetetlen következtetéseket levonni céljukról vagy jelentőségükről, ám a jól látható elhelyezés dekoratív vagy kommunikációs funkciót sejtet.
A kémiai elemzés során az is világossá vált, hogy a tetoválások magnetit nevű vasércből és piroxén nevű szilikátásványokból készült pigmenttel készültek. A festékben szén nem volt jelen, noha az ősi tetoválásokban a leggyakrabban ez adta a fekete színt. A kutatók úgy tudják, magnetitet eddig nem írtak le dél-amerikai múmiák esetében a tetoválások fekete pigmentjeként, a piroxének pedig szintén ritkaságnak számítanak a festékekben.
The post Példátlan tetoválásokat találtak egy andoki múmián first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu