Kivégzőosztag ölt meg egy elítéltet egy dél-karolinai börtönben április 11-én – írja a The Guardian. A 42 éves Mikal Mahdi a második halálra ítélt volt az utóbbi időkben, aki számára engedélyezték az ilyen típusú kivégzést, korábban 15 éven át nem használták a módszert az Egyesült Államokban. Dél-Karolinában az elmúlt időszakban hosszú kihagyás után indult újra a halálbüntetések végrehajtása.
Mahdit egy 56 éves, szolgálaton kívüli közbiztonsági tiszt, James Myers 2004-es meggyilkolásáért ítélték el. Ügyvédei az elmúlt napokban az ítélet végrehajtásának megakadályozásáért küzdöttek védencük gyerekkori traumáira hivatkozva. Dél-Karolina republikánus kormányzója, Henry McMaster percekkel Mahdi kivégzése előtt bejelentette, hogy nem enyhíti a büntetést – az államban az utóbbi 50 évben egyetlen kormányzó sem adott kegyelmet.
Dél-Karolinában 13 évnyi szünet után tavaly kezdődtek meg ismét a halálbüntetések, korábban az okozott szünetet, hogy a hatóságok nem tudtak hozzájutni a szükséges méreginjekciókhoz. Az elítéltek most maguk választhatják meg a kivégzés módját: villamosszék, injekció vagy kivégzőosztag mellett dönthetnek. Mahdi ügyvédei szerint a három közül a kisebbik rosszat választották, mivel a másik két technika nagyobb szenvedéssel jár.
A protokollnak megfelelően a férfit egy székhez kötözték, és a börtön három alkalmazottja a mellkasára elhelyezett céltáblára lőve végzett vele. Az Associated Press beszámolója szerint a lövések után karjai megfeszültek, és még 45 másodperccel később is nyögött.
A légzése látszólag nagyjából 80 másodperc után állt le, és mintegy 4 perc után nyilvánították halottnak.
„Mikal Mahdi okos, kreatív, intellektuálisan kíváncsi ember volt, aki sokkal többet is kezdhetett volna az életével, csak soha nem kapott rá lehetőséget” – mondta ügyvédje, David Weiss az ítélet végrehajtását követően. Mint hozzátette, a golyó által kivégzés a történelem legsötétebb, nem pedig egy civilizált társadalom fejezetei közé tartozik.
Ügyvédei szerint korábban hibáztak
Hosszú idő után tavaly hajtottak végre kivégzést egy elítélten, Khalil Divine Black Sun Allah esetében az utolsó napokban olyan bizonyítékokat mutattak be, amelyek a férfi ártatlanságát erősíthetik meg. Mahdinál a jogi csapat nem vitatta az ügyet, „csak” a halálos ítélet jogosságát.
Érvelésük szerint erőszakos, elhanyagolt neveltetést kapott, már kilencéves korára öngyilkos hajlama volt, rövid időre pedig pszichiátriára került. Mahdi tinédzserként került be a börtönrendszerbe, 14 és 21 éves kora között 8000 órát töltött magánzárkában – az ilyen hosszú elszigeteltségre ma már általában kínzásként tekintenek. 21 évesen, két hónappal a börtönből való szabadulása után erőszakos bűncselekmények sorozatát követte el, többek között kirabolt egy vegyesboltot, megölte az eladót, elmenekült a rendőrség elől, majd egy betörés során Myersszel is végzett.
Mahdi bűnösnek vallotta magát, de az ügyvédei szerint a tárgyalás során akkori jogi csapata nem védte kellően. Míg az ügyészek 28 tanút idéztek be, a férfi ügyvédei csupán kettőt, akik közül csak az egyik tett minimális vallomást traumáiról, így a bíró nem ismerhette múltját.
A dél-karolinai főügyész hivatala azzal érvelt, hogy Mahdi kimerítette a fellebbezéseit, és hogy a nem hatékony védőügyvédre vonatkozó állításaival már foglalkoztak. „Mikal annak a rendszernek a szeme láttára halt meg, amely minden lépésben cserbenhagyta őt, a gyermekkorától az utolsó leheletéig” – mondta Weiss. Mint hozzátette, a férfi története nem egyedi.
Mahdi a börtönben sokat olvasott, utolsó napjaiban pedig azt kérte, adományozzák el szerveit, ezt azonban az egészségügyi protokollok miatt nem engedélyezték. Kivégzése előtt a halálbüntetés ellenzői virrasztást tartottak.
Mahdi idén a 12. kivégzett személy. Dél-Karolinában az elmúlt hét hónapban öt emberen hajtottak végre halálos ítéletet, a kritikusok szerint sok a titkolózás a kivégzési módszerek körül.
The post Percekig szenvedhetett golyó által kivégzett amerikai elítélt first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu