A francia szobrász, Auguste Rodin 1880-ban mintázta meg a Le Désespoir (a Kétségbeesett) alakot állami megrendelésre, a Kárhozottak című hatalmas művének részeként. Az alkotás egy tervezett múzeum homlokzatát díszítette volna, ami ugyan soha nem épült fel, de a figurák, a gondolatiság idővel a művész pályafutásának központi témájává vált – írja a Múlt-kor.hu. A Le Déspoir egy kövön ülő nő akrobatikus pózban, arca rejtve van, talán azért, hogy eltakarja szomorúságát. A figurát Rodin Dante Poklának különböző köreihez tartozó árnyak egyikének tekintette, ma már a modell több változata ismert, gipszből, bronzból és márványból.
A szobor hollétéről 120 éve senki nem tudott semmit, 1906-ban Alexandre Blanc párizsi gyűjteményének eladásakor árverezték el, azóta eltűnt a forgalomból. Most azonban előkerült, június elején bocsátják árverésre. Aymeric Rouillac az árverés szervezője szerint a tulajdonosok azt hitték, hamisítvány. Kiderült ugyanis, hogy a család egyik őse, Paul Louis Chevalier, a 20. század elején árverező volt, és feltehetőleg megtartotta a szobrot, amit aztán generációk adta tovább egymásnak.
A ház lakóiban fel sem merült, hogy a darab valódi, amolyan díszként tartották a zongora tetején.
„Alighanem ez lesz a legkeresettebb szobor az elmúlt évek megvásárolható tételei közül” – mondta Jérome Le Blay, a Rodin-bizottság igazgatója. A szobrot 500 000-700 000 euróra (nagyságrendileg 200-280 millió forint) becsülik.
The post Porfogónak használták a 200 milliós szobrot, mert hamisítványnak hitték first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu