Régiós adókörkép: így áll most Magyarország az adóversenyben

Thumbnail for 6481211

A Niveus elemzése alapján az látható, hogy a régiós országok egészen eltérő stratégiákat követnek adópolitikájukban. Amíg Magyarországon és Romániában a fogyasztás megadóztatása dominál, addig például Csehországban a munkavállalói és munkaadói járulékokból származik a legnagyobb bevétel.

Magyarországon a teljes adó- és járulékbevétel várhatóan közel 30 ezer milliárd forintot tesz ki 2025-ben. Ezen belül a tervek szerint az általános forgalmi adóból származik majd a legnagyobb tétel – 8272 milliárd forint –, amely az összbevétel 27 százalékát képviseli. A társasági adó – az EU-ban legalacsonyabb társasági adókulcsnak köszönhetően – hazánkban továbbra is a legalacsonyabb a régióban, mindössze 5 százalékkal járul hozzá a bevételekhez. Ezt az arányt azonban a nemzetközi adózási szabályok változása, különösen a globális minimumadó bevezetése várhatóan megváltoztatja majd.

Csehországban a járulékbevételek emelkednek ki – a társadalombiztosítási és egyéb szociális hozzájárulások az állam adóbevételeinek több mint 46 százalékát adják. Ausztriában ezzel szemben a személyi jövedelemadó (22,4%) viszonylag magas, tükrözve a magasabb jövedelmeket és a magasabb személyijövedelemadó-kulcsot.

A magyar adórendszer egyszerre versenyképes és kockázatos. Miközben a vállalkozások számára vonzó, a lakosságot jelentősen terheli a fogyasztási adó. Bár a cél érthető, kérdés, hogy ez hosszú távon is működőképes modell-e

– kommentált az elemzést készítő cég partnere, Bagdi Lajos.

Egy részletes táblázatot is készítettek, amelyben jól látszik, hogy az egyes országokban mire helyezték a hangsúlyt a közterheknél.

Adónemek szerinti megoszlás a régióban az állami bevételeken belül.

Összegzésül megállapították, hogy:

  • Magyarország bevételei jelentős mértékben a fogyasztási típusú adókra épülnek, de jelentős mértékűek az egyéb ágazati különadók is.
  • A vizsgált országok közül Szlovákia rendelkezik a legalacsonyabb személyijövedelemadó-bevétellel.
  • Csehország egyedülálló módon elsősorban járulékbevételekre épít.
  • Románia esetében az áfa szerepe szintén kiemelkedő.
  • Lengyelország kiegyensúlyozott szerkezetű, de magasabb a szociális hozzájárulások aránya.
  • Ausztria magas jövedelmi és szociális adóterhelésével emelkedik ki.
  • Mind a hat országra jellemző, hogy a vámok szerepe jelenleg még marginális.

The post Régiós adókörkép: így áll most Magyarország az adóversenyben first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest