Egy friss tanulmány alapján több száz rejtett, tenger alatti kanyont észleltek az Antarktisznál – írja a Sci-News. Ilyen formációk minden kontinentális peremnél előfordulnak, jellemzően 10 kilométernél rövidebbek és több 10 méter mélyek.
A csatornákon keresztül képes a tápanyag mozogni, ezzel támogatva az ökoszisztémát. Eddig világszerte mintegy 10 ezer ilyen kanyont találtak, igaz, egyelőre csak a globális tengerfenék 27 százalékát térképezték fel.
Dr. David Amblàs, a Barcelonai Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint az antarktiszi formációk hasonlítanak a többi tenger alatti kanyonra, de általában nagyobbak és mélyebbek. Ennek oka az, hogy a sarki jég különösen régóta hat rájuk.
A szakértők a Nemzetközi Déli-óceáni Batimetriai Térkép 2. verzióját elemezték, amely a legújabb nagy felbontású mélységadatokat tartalmazza. A kanyonok azonosítására egy új, félig automatizált módszert fejlesztettek ki.
„Az általunk vizsgált tenger alatti kanyonok közül néhány több mint 4000 méter mélyre nyúlik” – mondta Amblàs. Mint hozzátette, a leglátványosabbak az Antarktisz keleti részénél rejtőznek, itt több komplex, elágazó rendszer is megtalálható. A nyugati formációk ezzel szemben rövidebbek és meredekebbek.
A kutatók összesen 332 kanyont írtak le, ami ötszöröse az eddig ismert számnak.
A keleti és nyugati csatornák közötti eltérés a jégterhelésből eredeztethető. Amblàs szerint eredményeik megerősítik azt a feltételezést, amely alapján a kelet-antarktiszi jégtakaró korábban keletkezett és hosszabb fejlődésen ment keresztül. Ezen elméletet eddig csak üledékelemzések támasztották alá.
The post Rejtett kanyonokat találtak az Antarktisznál first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu