Egy új, a meglévő szakirodalmat elemző tanulmány alapján az alkoholfogyasztás igen elterjedt lehet a természetben – írja a The Guardian. Az eredmények azt mutatják, hogy az etanol a bolygó szinte minden ökoszisztémájában előfordul, ami valószínűsíti, hogy a cukros gyümölcsökből és nektárból táplálkozó állatok többsége rendszeresen fogyasztja a bódító anyagot.
Anna Bowland, az Exeteri Egyetem munkatársa szerint eltávolodtak az emberközpontú nézettől, és megállapították, hogy az etanol bőségesen megtalálható a természetben.
A csapat szerint az anyag nagyjából 100 millió évvel ezelőtt jelent meg nagy mennyiségben, amikor a virágos növények elkezdtek cukros gyümölcsöket és nektárt termelni, amelyeket az élesztő meg tudott erjeszteni. Az alkoholtartalom jellemzően alacsony, 1-2% körüli, de egyes túlérett termésekben a koncentráció elérheti a 10%-ot is.
Az alkoholt hasznosító fajok sokfélék. Számos élőlény úgy fejlődött ki, hogy kis mennyiséget fogyasztva elviselje az alkohol hatásait, és többletkalóriát vigyen be az etanol révén, más fajok viszont érzékenyebbek. A nyílfarkú mókuscickány például rengeteg etanolt visz be, a kutatók viszont nem találtak részegségre utaló jeleket nála – igaz, nem tisztázott, hogyan viselkedne egy berúgott mókuscickány.
Azok az állatok, amelyek rendszeresen erjedt táplálékokat fogyasztanak, hajlamosak az alkohol gyors anyagcseréjére, ami megkíméli őket annak legrosszabb hatásaitól. Egyes élőlények azonban ritkábban találkoznak etanollal, ezért megszenvedik a következményeket. Kerítéseknek és egyéb struktúráknak csapódott, elpusztult cédruscsonttollúak vizsgálata például kimutatta, hogy túlérett bogyókat ettek.
Az alkohol talán leglátványosabb hatásai a rovaroknál figyelhetők meg. Egyes hím gyümölcslegyek visszautasítás esetén etanolt fogyasztanak, bizonyos nőstények pedig alkohol hatása alatt több hímmel párosodnak. A gyümölcslegyek etanolban gazdag táplálékba rakják petéiket, megvédve őket a parazitáktól.
A keleti lódarázs korlátlan mennyiségű alkoholt vehet fel károsodás nélkül – ez lehet az egyetlen ilyen faj. A gyümölcslegyeket, a véznaujjú makit és a lajhármakit leszámítva nem tudni, hogy az állatok ténylegesen szeretik-e az elkoholt, az egyik következő lépés ennek felmérése lesz.
The post Részegekkel van tele a természet first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu