Részmegoldást találhattak a mikroműanyag-krízisre

Thumbnail for 6255907

A mikroműanyagok napjainkban már mindenhol megtalálhatók: a természettől kezdve egészen az emberi szervekig. A súlyos környezet- és egészségkárosító hatása miatt a tudósok igyekeznek megoldást találni arra, miként lehetne kiszűrni az anyagot a környezetből, most pedig úgy néz ki, ígéretes megoldásra bukkantak – írja az IFLScience.

A Science Advances szaklapban megjelent kutatás szerint a Wuhani Egyetem kutatói egy olyan szivacsszerű habot hoztak létre, amely képes kiszűrni a vízben található mikroműanyagok akár 99,9 százalékát is. Habár a kutatók szerint az anyag környezetbarát,

a habot nem a tengerekben és az óceánokban használnák, hanem a szennyvíz szűrésére, tehát még azelőtt megszűrnék, hogy kijutna a környezetbe.

A Ct-Cel nevű fejlesztés két a természetben is előforduló anyagot egyesít: a pamutban lévő cellulózt, valamint a tintahalak csontjában is lévő kitint. Az anyag a tesztek, valamint a számítógépes szimulációk alapján háromféle módon szívhatja magába a mikroműanyagot: fizikailag, elektrosztatikus vonzás vagy molekuláris kölcsönhatás révén.

A kutatók négyféle vízben tesztelték a fejlesztést (öntözéshez használt víz, tavi víz, állóvíz és tengerpart víz), amit követően úgy találták, hogy a szer öt ciklus után még mindig magas, több mint 95 százalékos eltávolítási hatékonysággal bír.

A kutatók abban bíznak, hogy a Ct-Cel skálázható lesz: amennyiben ezt sikerül elérni, szakértők szerint legalább részben kezelhetővé válhat a mikroműanyag-válság. A probléma azonban az, hogy ez a megoldás megint csak tüneti kezelést jelentene egy nagyobb problémára, épp úgy, mint amikor a többnyire változatlan kibocsátási adatok mellett a szén-dioxid kivonásáról beszélünk.

The post Részmegoldást találhattak a mikroműanyag-krízisre first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest