Korábban ismeretlen, leopárdméretű csúcsragadozót fedeztek fel Egyiptomban – írja a Science Alert. Az új fajt egy, a Fajjúm-oázisban talált koponyamaradvány alapján azonosították.
A Fajjúm-oázis Kairótól mintegy 80 kilométerre fekszik, napjainkban sivatagos környezet jellemzi. Harmincmillió évvel ezelőtt azonban sűrű erdő borította, itt vadászott a most leírt ragadozó a mai vízilovak, elefántok és főemlősök elődeire.
Amint a felfedezésről szóló tanulmányból kiderül, a faj a Bastetodon syrtos tudományos nevet kapta, Básztet, a macskafejű egyiptomi istennő nyomán. Az állat a mára kihalt Hyaenodontidae (hiénafogúak) nevű hiperhúsevők családjába tartozott, a kutatók szerint táplálékának több mint 70 százalékát hús tette ki.
A hiénafogúak nem sokkal a dinoszauruszok kihalása után, mintegy 64 millió évvel ezelőtt, a korai paleocén korában jelentek meg, először feltehetőleg Európában. Onnan aztán átterjedtek Afrikába és Ázsiába, végül pedig Észak-Amerikát is elérték. Utolsó képviselőik a késő miocén korában halhattak ki, körülbelül 8,8 millió éve.
The post Sosem látott ragadozót fedeztek fel Egyiptomban first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu