A közéleti átláthatóságról szóló törvényjavaslat visszavonására szólít fel a Magyar Szakszervezeti Szövetség – közölték szerdán.
A MASZSZ elnöksége szerint ugyanis, amennyiben a parlamenti többségen átmegy a főként a kormánykritikus civil szervezetek megsemmisítését célzó tervezet, az nemcsak alaptörvényellenes, hanem a demokrácia megcsúfolása, Magyarország szégyene lesz. A legnagyobb szakszervezeti szövetség úgy látja, hogy a kormány célja egyértelműen a hatalom bebetonozása.
Mint kifejtették, szakszervezeteket is megdöbbentette a T/11923 számon benyújtott, a közéleti átláthatóságról szóló törvénytervezet. Mint az már ismert, a szégyenteljes javaslat civil szervezetek listázását és megbélyegzését – esetleg szakszervezetekét is – célozza meg aszerint, hogy kapnak-e külföldről támogatást a működésükhöz vagy élnek-e pályázati lehetőségekkel – mondta Zlati Róbert.
A Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke leszögezte: a demokratikus jogállamok politikai rendszerének szerves részei a civil szervezetek, az érdekképviseletek, és köztük a szakszervezetek is. Programjaikkal, állásfoglalásaikkal, közéleti cselekvésükkel befolyásolják, korrigálják a komplex társadalompolitikai programot megfogalmazó pártok, illetve kormányok politikáját, döntéseit, cselekedeteit. Vagyis, részesei a fékek és ellensúlyok rendszerének.
Az elnök szerint azonban Magyarországon 2010 óta egyértelműen azonosítható a folyamat, a fent említett fékek és ellensúlyok komplex rendszerének felszámolása, a kormány, illetve a mögötte álló politikai párt kizárólagos, megkérdőjelezhetetlen hatalmának biztosítása.
A szakszervezeteket is komolyan aggasztja, hogy az inkriminált javaslat elfogadása esetén a törvény hatálya minden olyan jogi személyre, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező egyéb szervezetre kiterjed, amely Magyarország szuverenitását állítólag veszélyezteti azáltal, hogy külföldi támogatásból közéleti tevékenységet végez.
Rendkívül elkeserítő – mondta az elnök –, hogy a javaslat alapján a közélet befolyásolására irányuló tevékenységek között kiemelten szerepel a demokratikus vita, az állami és a társadalmi döntéshozatali folyamatok befolyásolására, valamint a választói akarat befolyásolására irányuló tevékenység, illetve az olyan tevékenység, amely befolyást gyakorolhat a választások kimenetelére – sorolja a szinte pontosan a szakszervezetekre – is – illő meghatározást az elnök.
Igaz, a tervezet egyebek között azt sem definiálja pontosan, hogy mi az állami és a társadalmi döntéshozatali folyamatok befolyásolására, illetve a választói akarat befolyásolására irányuló tevékenység – jegyzi meg Zlati Róbert. Így szerinte ezek önkényes megítélés alá esnek, ami végtelenül veszélyes, mert bármilyen véleménynyilvánításról, állásfoglalásról dönthet negatívan a hatalmi gépezet, s megbélyegezheti bármelyik szervezetet: külföldi pénzből és érdekből szólal meg. Természetesen az is önkényes döntés lesz, hogy mely szervezetek neve mellé kerül a „Magyarország szuverenitását sértő” bélyeg.
A MASZSZ és tagszervezetei határozottan úgy vélik, a tágan és önkényesen értelmezhető szabályok miatt a javaslat célja nyilvánvalóan a kormánykritikus civil szervezetek megfélemlítése, adott esetben működésük ellehetetlenítése, kiiktatva így őket a politikai rendszerből és elősegítve a kormány, illetve a mögötte álló politikai párt kizárólagos hatalomgyakorlását.
Mindezek alapján a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöksége felszólítja a kormányt, vonja – vonassa – vissza a javaslatot, és ne üldözze tovább a kormánykritikus civil szervezeteket.Az „átláthatósági” törvényjavaslattal kapcsolatban a Magyar Bírói Egyesület is megszólalt, ezt itt olvashatják.
The post Szakszervezetek: A kormány az „átláthatósági” törvénnyel akarja bebetonozni a hatalmát first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu