Szalay-Berzeviczy Attila az I. világháború geopolitikai és gazdasági hátterének vizsgálata alapján arra a következtetésre jutott, hogy az ilyen globális konfrontációkból vesztesen kikeveredő autoriter rezsimek rendre az anyagi erőforrások kiapadása miatt voltak kénytelenek kapitulálni. Ehhez hozzájárul e rezsimek sajátos, kizárólag a „hadúr” parancsainak végrehajtására alapozott hadi kormányzása, amivel szemben
a parlamentáris, demokratikus kormányzási modellek sikeresebbnek bizonyultak.
A III. világháború kirobbanására mindezek alapján mennyi esély van? – szegeztük a kérdést vendégünknek, aki nem bízik az emberiség tanulási képességében, hogy kiokosodtunk a korábbi nagy háborúk tanulságaiból. Azt mondja, tanulmányai során nem talált elfogadható, racionális választ arra a kérdésre, hogy végül miért törnek ki a háborúk. Holott a kitűzött célokat általában politikai és gazdasági úton is elérhetnék a konfliktusok kirobbantói, egyszerűen csak „viszketni kezd a tenyerük”.
Kína dominanciáját azonban kikezdheti a saját strukturális válsága, amely elsődlegesen a demográfiájában gyökerezik. Ugyanilyen gondokkal küzd Európa is. A műsorban a budapesti tőzsde volt elnöke beszélt az unió szükségszerű tőkepiaci integrációjáról, elsősorban a közép-európai térségben, melynek eredményeként egy közös platform jöhetne létre, egy közös valuta – értelemszerűen az euró – alkalmazásával.
The post Szalay-Berzeviczy Attila: Hasonló folyamatok játszódnak le a világban, mint az első világháború előtt first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu