Számlagyáras botrány: beismerte bűnösségét a bíróságon Jellinek Dániel milliárdos üzletember

Thumbnail for 6296522

Kedd reggel tartotta a Fővárosi Törvényszék az egyik leggazdagabb magyar büntetőperének előkészítő ülését. Jellinek Dánielről múlt októberben írtuk meg, hogy felelősségre vonják az elmúlt évek egyik legnagyobb számlagyárbotrányában, az üzletember ugyanis magára vállalta a csalást amivel apját és egy kollégáját vádolták meg az ügyben.

A vádlottak padjára került Jellinek tulajdonában álló Indotek-csoport két cége ugyanis is fiktív számlákat fogadott be a költségvetésnek négy és félmilliárdos kárt okozó számlagyártól. Ebből a Jellinek féle cégek a vád szerint 52, illetve 53 millió forint kárt okoztak. A két társaságot (Mall Management Kft. és In-Management Kft.) az üzletember apja és kollégája vezette a fiktív számlák befogadása idején. Eredetileg velük szemben emeltek vádat különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette és hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt, ám ellenük ejtették a vádakat miután Jellinek vallomást tett az ügyben.

A vádakról szólva Jellinek korábban a 24.hu-nak azt mondta: „Azt csináltam, ami egy ilyen helyzetben minden cégvezetőtől, tulajdonostól és szüleiért felelősséget vállaló embertől elvárható, magamra vállaltam az ügyet, hogy ártatlanul ne hurcolják meg idős édesapámat és kollégámat.” Arról pedig később beszélt a Telexnek, hogy a történtek miatt pénzbüntetést kell majd fizetnie, aminek az összege 250 millió forint lesz.

Varga Jennifer / 24.hu

A keddi tárgyalás azzal kezdődött, hogy az üzletember megtagadta, hogy róla kép- és hangfelvétel készülhessen.

Majd a vád ismertetése után Jellinek Dániel teljeskörűen beismerte a terhére rótt vádakat, egyben lemondott a tárgyalási jogáról.

Személyi körülményeiről szólva az üzletember arról beszélt, hogy havi egy-két millió forintos jövedelme van, de egymilliárd forint fölött van éves szinten az osztalék, amit a gazdasági érdekeltségeiből kivesz.

A bíróság ezután a korábban Jellinektől is elhangzottak szerint 250 millió forint pénzbüntetésre ítélte az üzletembert az ügyész indítvánnyal megegyezően.

A Jellineket is érintő számlagyáras ügy F. Zsolt nevével forrt össze, az általa vezetett szervezetre 2021 nyarán, nyolcvan helyszínen egyszerre csaptak le a hatóságok. A vád szerint a bűnszervezet egy többszintű, takarítási és informatikai szolgáltatásokat nyújtó céghálózatot és számlagyárat működtetett. A nyomozók szerint a számlázási adatokból kiderült, hogy a kibocsátott fiktív számlákkal a csoport megrendelői jogosulatlanul csökkentették a fizetendő áfájukat, miközben a számlakibocsátó cégek nem végeztek valós tevékenységet.

Emlékezetes, hogy Jellineket költségvetési csalás bűnsegédjeként egy másik, egy uniós pályázathoz kapcsolódó ügyben már elmarasztalta a Kecskeméti Törvényszék. Bár nem értett egyet „az üzleti szokásoktól eltérő jogi értékeléssel”, elismerte a hibát, és az előkészítő tárgyaláson lemondott a további tárgyaláshoz való jogáról, elfogadta az elmarasztalást, ezzel megszabadult a további hátrányos jogkövetkezményektől, az esetleg évekig tartó bírósági tárgyalásoktól.

Varga Jennifer / 24.hu

A milliárdos szerepe azért is érdekes az ügyben, mert mint azt a G7 feltárta, Orbán Viktor kormányfő vejével, Tiborcz Istvánnal szoros kapcsolatban áll, a gazdasági portál arra jutott, hogy Jellinek egyik cégének 27 milliárd forintos profitja Tiborcz érdekeltségébe vándorolhatott egy ingatlanvállalkozás közbeiktatásával.

Az, hogy Jellinek ügyét a Fővárosi Törvényszéken kezdték el tárgyalni azért érdekes, mert tavaly év végén F. Zsolt számlagyáras büntetőpere azért nem indulhatott el a Győri Törvényszéken, mert a Jellinek elleni vádemelés Budapesten történt meg, és egyesíteni kívánták azt a győri üggyel, aminek folytatását szintén keddre tűzték ki.

Mint megírtuk, a bíróság elé kerülő számlagyáras ügynek politikai vetületei is akadnak. Például egy olyan társaság is érintett benne, melynek 288 millió forintot utalt a Szijjártó Péter vezette külügyminisztérium. A 444.hu a számlagyár nyomozati iratai alapján számolt be a többi közt arról, hogy Pintér Sándor köréig is elvezetnek a szálak, ugyanis egy nappal azelőtt, hogy a hatóságok lecsaptak a bűnszervezet tagjaira, a belügyminiszter bizalmasának, Tasnádi Lászlónak a cége lett a tulajdonosa annak a vállalkozásnak, amelyik a BKV informatikai rendszerét működteti. A botrány mégis inkább baloldali politikusok révén került be a médiába, elsősorban a 2022-es országgyűlési választási kampányban. F. Zsolt ugyanis, vádalku keretében, több MSZP-s politikust is feldobott, akiket – állítása szerint – különféle üzletek kapcsán megkent.

Varga Jennifer / 24.hu

F. Zsolt vallomása alapján gyanúsították, majd vádolták meg a volt XIV. kerületi polgármestert, az MSZP-s Horváth Csabát, valamint Tóth Csaba volt zuglói szocialista országgyűlési képviselőt, aki a gyanú szerint 280 millió forint kenőpénzt vett át. Mindkettőjüket a számlagyártól független – de azzal személyi és céges átfedéseket mutató – zuglói fizetős parkolási rendszerrel kapcsolatos visszaélések miatt hallgatták ki. Vádat emeltek Baja Ferenc MSZP-s politikus és a szocialisták pártigazgatói posztjáról lemondott Molnár Zsolt ellen is, ők a vád szerint szintén több tízmilliós kenőpénzeket vettek át, amit egyaránt tagadnak. A szocialisták elleni büntetőper a napokban kezdődött meg szintén Budapesten, az ügyészség Horváth Csabára és Tóth Csabára 6 év börtönbüntetést és 50 millió forint pénzbírságot, míg a szintén MSZP-s Baja Ferencre 4 évet és 15 millió forint büntetés megfizetését, Molnár Zsoltra pedig 2 év börtönt és 25 millió forint bírságot kért.

Kapcsolódó
Fordulat a számlagyáros botrányban: az egyik leggazdagabb magyar magára vállalta a csalást

Novemberben kezdődik az elmúlt évek egyik legnagyobb számlagyárának büntetőpere. Jellinek Dániel 74 éves édesapja is vádlott, azonban a hetedik leggazdagabb magyar magára vállalta a csalást helyette.

The post Számlagyáras botrány: beismerte bűnösségét a bíróságon Jellinek Dániel milliárdos üzletember first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest