Szantorini: hónapokig is tarthatnak még a földrengések

Thumbnail for 6349579

Január 27-e óta több mint 20 ezer földrengést regisztráltak a görög Szantorini szigeten, illetve annak környezetében. A szakértők jelenleg is próbálják meghatározni a földmozgások okait és következményeit, azt se tartják kizártnak, hogy hamarosan egy nagyobb földrengés vagy akár vulkáni aktivitás következhet be – derül ki a HUN-REN közleményéből.

Jelenlegi tudásunk szerint a rengéseket elsősorban a térségben található tektonikus lemezek mozgása idézi elő. Görögország az afrikai és az eurázsiai tektonikus lemezek találkozásánál helyezkedik el, amelyek mozgása gyakori földrengéseket eredményez.

Bár a földrengések gyakorisága és erőssége az elmúlt időszakban csökkent, várhatóan még akár hónapokig folytatódhatnak a földmozgások. A folyamatos földmozgások miatt Szantorinin rendkívüli állapotot hirdettek ki, amely előreláthatólag március 1-jéig érvényben marad. Az iskolákat bezárták, a hatóságok azt tanácsolják a lakosságnak, kerüljék a part menti területeket a földcsuszamlások és esetleges cunami veszélye miatt.

A sziget 16 ezer fős lakosságának kétharmada már elhagyta otthonát, sokan pedig Görögország kontinentális részére menekültek. Több szomszédos ország, köztük Olaszország és Törökország is felajánlotta, hogy szükség esetén mentőcsapatokat küld a térségbe.

Egy különleges földrengéssorozat zajlik, amelyben a rengések erőssége és gyakorisága idővel egyelőre csekély mértékben csökken. Ezt a jelenséget általában földrengésrajnak nevezik. A földrengésrajok olyan szeizmikus eseménysorozatok, amelyek során több kisebb-nagyobb földrengés követi egymást rövid időn belül, és nem határozható meg egyetlen nagy főrengés.

A kutatók úgy vélik, a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy a földrengésraj egy idő után megszűnik. Ugyanakkor az sem kizárható, hogy ezek a rengések egy nagyobb földrengés előrengései, vagy akár egy vulkánkitörés előhírnökei.

Szantorini történelme során több pusztító földrengést és vulkánkitörést is átélt. Az egyik legnagyobb ilyen esemény Krisztus előtt 1600 körül történt, amikor egy hatalmas vulkánkitörés következtében a sziget nagy része megsemmisült. 1956. július 9-én egy 7,5-ös magnitúdójú földrengés rázta meg a térséget, amely Amorgósz szigetén és Szantorinin is jelentős pusztítást okozott, valamint cunamit váltott ki, amely elérte Krétát és más környező szigeteket is.

Kapcsolódó
Szantorini: nagy erejű földrengés és szökőár is jöhet

Hétfőn már két 5 magnitúdójú földrengés is kipattant, a turisták mellett sok helyi lakos is igyekszik elhagyni Szantorini szigetét. Mi okozza ezt a napok óta tartó erős földregésrajt és lehet-e ennél rosszabbra is számítani?

The post Szantorini: hónapokig is tarthatnak még a földrengések first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest