A magyar szegénységi statisztikákkal évek óta komoly gondok vannak – állította két magyar kutató tudományos tanulmánya, amit a Válasz Online közölt. Gábos Andrásnak, a TÁRKI vezető kutatójának és Tátrai Annamáriának, az ELTE statisztikusának feltűnt, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) „elképesztő mértékben javuló szegénységi adatokat kezdett jelenteni”.
A Válasz Online szerint a KSH ezt nem tartotta problematikusnak, a cikk megjelenéséig a lap megkeresésére sem reagált, Tátrai Annamária ezért eredményeikkel doktori értekezése opponenséhez, Németh Zsolthoz, a KSH korábbi elnökhelyetteséhez fordult.
Természetes módon nem alakulhattak így a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jövedelmi szegénységi adatai.
Szerinte nulla a valószínűsége annak, hogy ilyen sokaknak éppen „egy hajszálnyival” a szegénységi küszöb fölött legyen a jövedelme.
A szakmai tévedés vagy manipuláció felvetésre a KSH úgy reagált, hogy kiállt az objektív és transzparens tájékoztatás mellett. Tudatták: adatai alkalmasak arra, hogy független igazodási pontként szolgáljanak. Ugyanakkor jelezték: az EU más tagállamaihoz hasonlóan a népszámlálási adatok alapján – 5 évre visszamenő – revíziót hajt végre. Végül azt is írták: a szándékos manipuláció vádját határozottan visszautasítják.
A rosszindulatú interpretációt, a hangulatkeltést, az intézmény hírnevének rontását jogilag vizsgálhatja a hivatal.
A Klubrádióban a KSH egykori elnöke, a Párbeszéd képviselője arról beszélt, nem érti, ha nem szándékosságról, hanem tévedésről van szó, miért nem kéri maga a hivatal, hogy álljon fel azonnal egy vizsgálóbizottság. Mellár Tamás azt azt mondta: felfoghatatlan, példátlan a KSH történetében, ami a szegénységi adatokkal történt.
Az korábban is előfordult, hogy manipulálták egy kicsit a módszertannal, bázist váltottak, vagy a létminimum számítást abbahagyták, de ilyen durva beavatkozás, hogy az alapadatokba belenyúlnak soha nem fordult elő
Mellár Tamás emlékeztetett rá, 322 olyan egyfős háztartást találtak, amelyiknek a jövedelme hét tizedesjegyre megegyezett egymással. Ez a mintának a 14%-át jelenti. Ilyen a világon nincsen. Szerinte az eset rávilágít, hogy nagy bajok vannak a statisztikai hivatalban. Úgy vélte: vizsgálóbizottság nélkül az egész statisztikai hivatallal szemben bizalmatlanság fog kialakulni és felvetődik, ha a szegénységi adatokkal ez történt, mi lehet az inflációs- és a GDP-számításokkal.
The post Szegénységi adatok: Mellár Tamás nagyon durvának tartja a KSH ügyét first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu