Szente Vajk szerint jó lenne végre elfelejteni azt, hogy a színháznak folyamatosan állást kell foglalnia politikailag

Thumbnail for 6491065

Nagyinterjút adott az Indexnek Szente Vajk, az Operáról idéntől leválaszttott Erkel Színház egyik vezetője, aki leginkább a musicalek és a zenés színház fontosságáról beszélt, illetve arról, hogy milyen évad vár az Erkelre, de néhány kérdés nyomán szót ejtett arról is, hogy a színházat és a politikai állásfoglalást szét kéne választani.

Én csak azt gondolom, hogy jót tenne a színházi életnek, a nézőnek és a színházművészet fejlődésének, ha végre elfelejtkeznénk arról, hogy a színházzal folyamatosan állást kell foglalni politikailag. A színház ennél sokkal több. Ennél sokkal mélyebb. Magány, vágy, hűség, megbocsátás, gyász, szerelem, testvérféltés, kötődés és minden, ami az ember. Csehov fájdalma politikafüggetlen, mint ahogy a közelgő A trón című előadásunk nagy kérdése is: el van-e rendelve a sorsunk. Az elmúlt években azonban döntő többségben politikai kontextusban kerültek elő a színházak. Ez helytelen, bárki szájából. És ha van valakinek felhatalmazása, így például most nekem, hogy csináljak, csináljunk színházat, akkor biztos, hogy igyekszem nem beleengedni a politikai térbe.

Ennek kapcsán Szentét arról is kérdezte a lap, hogy lehet-e összefüggés aközött, hogy jóban van Orbán Viktorral – a miniszterelnök nemrég egy közös képet is posztolt az igazgatóval – és hogy egyrészt megkapott egy ekkora intézményt, másrészt ő rendezhette meg többek közt a tavaly október 23-i és az idei március 15-i nemzeti ünnepséget. Szente szerint az átvételre már jóval korábban készülni kezdtek, „ebben számunkra nem volt érzékelhető a közvetlen miniszterelnöki jelenlét.”

Az igazgató hangsúlyozta, hogy ugyan vannak olyan színházak oldaltól függetlenül, amelyek foglalkoznak aktuálpolitikával, az Erkel azonban nem lesz ilyen.

„Szerintem a mai magyar színházi élet nagy nehézsége, hogy betolódik a politikai térbe, és ez nem tesz jót neki. A színház mindenkié. Amikor elkészítettem az október 23-i és a március 15-i ünnepség művészeti részét, abban semmifajta aktuálpolitizálás nem volt: az egyik az 56-os hősökről szólt, a másik pedig Jókai Mórról, tekintve, hogy 200 éve született. És ebbe természetesen senki nem szólt bele. A színházat nem kell betolni a politikai térbe, mert már ott van. Nem tehet úgy, mintha nem így lenne. De tehetek kísérletet arra, hogy az Erkel Színházat azzal az ambícióval kezdjük csinálni, hogy egy ilyen nagy intézmény ne legyen benne a politikai térben.

Itt azok a színészek fognak játszani, akik a legalkalmasabbak a szerepre, és nem kérdezem tőlük, hogy kire szavaznak. Eddig sem tettem, ezután sem fogom. Olyan darabokat fogunk játszani, amelyekről azt érezzük, hogy széles tömegek érdeklődését tudják felkelteni. 1800 szék van a nézőtéren, itt nem szabad politizálni, ráadásul ez nem is áll szándékomban.

Lengyel Tamás azóta reagált Szente szavaira, felesleges színjátéknak nevezte az Erkel igazgatójának szavait.

The post Szente Vajk szerint jó lenne végre elfelejteni azt, hogy a színháznak folyamatosan állást kell foglalnia politikailag first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest