A kormány benyújtotta három, a kényszersorozásokat irányító ukrán katonai vezető szankciós listára helyezésére vonatkozó javaslatot az Európai Uniónál, miután a napokban egy magyar ember is áldozatául esett ennek a gyakorlatnak – közölte a tárca tájékoztatása szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.
A tárcavezető arról számolt be, hogy szerinte már az Európa Tanács által is igazolt tény, hogy Ukrajna utcáin valódi embervadászat zajlik, hiszen a szervezet emberi jogi jelentése is leírja, hogy a kényszersorozások során előfordul, hogy megverik és megkínozzák azokat, akik nem akarnak bevonulni a hadseregbe, akik nem akarnak részt venni az értelmetlen öldöklésben. “Sajnos az elmúlt hónapokban számos ilyen videó került nyilvánosságra. Sokkoló az, ahogyan az ukrán kényszersorozók bánnak az emberekkel, és legalább ennyire sokkoló az, ahogyan az európai politikai vezetők félrefordítják a fejüket ezen elfogadhatatlan helyzet láttán” – mondta.
“Sajnos ezeknek a kínzásoknak ennek az elfogadhatatlan kényszersorozási gyakorlatnak egy magyar ember is áldozatául esett. Mi azt gondoljuk, hogy a felelősöket fel kell kutatni, a felelősöket meg kell büntetni, és ezt követeljük is” – tette hozzá.
Szijjártó Péter ezután bejelentette, hogy ezért a kormány szerdán benyújtotta a javaslatot, hogy az Európai Unió helyezze szankciós listára mindazokat, akik felelősséget viselnek a magyar ember haláláért.
Három olyan, az ukrán védelmi minisztérium, illetve a hadsereg vezetésében szolgáló ember felelősségre vonását követeljük, akik a kényszersorozásokat irányítják
– tudatta.
“Ukrajnában embervadászat zajlik az utcákon, ez ma már egy nemzetközileg elismert tény. Emberek halnak meg a kényszersorozásban, egy magyar ember is meghalt, és mi nem fogadjuk el, hogy mindez következmények nélkül maradjon. Ezért az Európai Uniónak szankciós listára kell helyezni mindazokat, akik Ukrajnában felelősséget viselnek ezért a kényszersorozásért” – összegzett.
Sebestyén Józsefről a múlt héten írta meg a kormánypárti Mandiner, hogy hogy toborzótisztek „verték agyon”, bár ezt az ukrán fegyveres erők tagadták. Korábban két videón is látható volt, hogy Sebestyén súlyos állapotban, fájdalmakkal küzd, mégsem kap orvosi segítséget, és bár később bement a kórházba, hamarosan meghalt.
Orbán Viktor szombaton megszólalt Sebestyénnel kapcsolatban, ezúttal a Harcosok Klubja Facebook-csoportban, ahol azt írta, hogy várják a felelősök megbüntetését, és szerinte Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek és Ursula von der Leyen európai bizottsági elnöknek inkább arról kellene tárgyalnia, hogy a kényszersorozások során senki ne haljon meg.
Rácz András Oroszország- és biztonságpolitikai szakértő is hosszasan írt az esetről pénteken, többek között rámutatott arra, hogy nincs olyan, hogy „kényszersorozás”, ezen kívül független vizsgálatot, és higgadtságot kért. Pénteki hír az is, hogy a fronton meghalt egy fiatal magyarországi magyar férfi, aki önkéntesként harcolt az ukrán hadseregben. Vele kapcsolatban egyelőre nem született magyar kormányzati reakció.
The post Szijjártó Péter: három ukrán katonai vezető szankciós listára helyezését kezdeményezte a magyar kormány first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu