Legutóbb bő másfél éve írtunk Technics fülesről, ugyanis ekkor jelent meg a japán audio márka EAH-AZ80 nevű fülhallgatója, amivel kifejezetten pozitív tapasztalataink voltak. Tesztünket úgy zártuk, hogy az apróbb hiányosságok ellenére remek hangzás, kiváló zajszűrés, teljesen korrekt üzemidő és alapvetően kényelmes viselet jellemzi a viselhető eszközt. A mérnökök persze nem pihentek azóta, hiszen idén januárban bemutatkozott az utód, a szintén csúcskategóriás EAH-AZ100, ami nemcsak pótolt néhány hiányosságot, hanem tovább csiszolta a már korábban is jól működő funkciókat.
Technics EAH-AZ100 zajszűrős fülhallgató
Bár első pillantásra azt gondolhatnánk, hogy külsőre nem történt változás a 80-as modellhez képest, de a két fülest összehasonlítva azért látszik, hogy miközben megmaradt az évek óta használt formavilág, a dizájn tovább finomodott.
A fülünkbe helyezhető egységek valamivel kisebbek (21 x 26 x 25 milliméter) és könnyebbek (5,9 gramm) lettek, a kialakítás pedig már nem olyan bumszli, mint korábban, köszönhetően annak, hogy az arany Technics logóval ellátott érintőfelület mellől eltűnt az a kitüremkedés, ahol korábban az egyik mikrofon kapott helyet.
Bár kényelem szempontjából a korábbi formára sem nagyon lehetett panasz, de az új dizájn képes volt tovább javítani ezen, miközben a fülünkből kilógó részek láthatóan kisebbek lettek – így a fülhallgató kevésbé feltűnő, valamivel ízlésesebb viselet. A stabilitás most is kiváló, nem hiányoznak az eltérő méretű szilikon harangok (XS, S, M, ML, L) és megmaradt az IPX4 szabvány szerinti vízállóság is. Tehát továbbra sem kell aggódnunk az eszközünkért, ha esetleg sportolás közben is ezt viselnénk.
Az elmaradhatatlan bölcső a méretét tekintve alig észrevehetően változott (2 milliméterrel vékonyabb) az elődhöz képest, viszont sikerült orvosolni az AZ80 egyik hibáját, hiszen ezúttal már teljesen jól működik a Qi kompatibilitás, nem volt probléma a vezeték nélküli töltéssel. Emellett persze adott a hagyományos, vezetékes megoldás is (kábelt is kapunk hozzá), természetesen USB-C porton keresztül.
Bár a gyártó sehol nem részletezi, hogy a fülesben és a bölcsőben mekkora akkumulátor kapott helyet, de a fülhallgatók a használt kodek és a zajszűrés függvényében nagyjából 7-12 órán át biztosítják a folyamatos lejátszást, a tok pedig minimum 18 újabb órára elegendő energiát ad ehhez hozzá.
Ezek a számok 2025 elején egészen jónak mondhatók, de arra azért érdemes felhívni a figyelmet, hogy folyamatos zajkioltással, a jobb minőséget biztosító kódolást használva sokkal gyorsabban merülnek az egységek – egy hosszabb 11-13 órás repülőutat például nem bírnak ki anélkül, hogy rövid időre ne kellene a tokba tenni őket.
Szerencsére mindössze 15 perc alatt másfél órára elegendő szufla pumpálható vissza az apróságokba.
Pozitívum továbbá, hogy az AZ100 kompatibilis a Bluetooth 5.3 szabvánnyal, illetve továbbra is támogatja az SBAC, AAC, LDAC és LC3 kodekeket, tehát kompatibilis lejátszó esetén adott a lehetőség, hogy a – vezeték nélkül elérhető – legjobb minőségben (96 kHz/990 kbps) hallgassuk a zenéinket. Már persze akkor, ha ehhez adott a megfelelő forrás – de erről egy korábbi cikkünkben írtunk részletesebben. Bár kétségtelen, hogy a Sony fejlesztette LDAC támogatása nagy előny, ami egyáltalán nem nevezhető általánosnak a fülhallgatók körében, de az örömünk akkor lett volna teljes, ha a Technics újdonsága támogatja a Qualcomm által fejlesztett aptX formátumokat is.
Nem csupán a forma lett jobb
Hangzás terén már a 2023-as előd is kimagaslónak számított, de az AZ100 ezen a területen is képes volt emelni a lécet, hallható a minőségbéli különbség a korábbi modellhez képest. Erről fülesenként egy-egy 10 milliméteres, alumínium membránnal, illetve egy speciális, nyúlós, mágnesrészecskékkel teli folyadékkal dolgozó meghajtó gondoskodik. Írásban persze nagyon nehéz átadni, pontosan mit hall az ember, de a lényeg az, hogy a Technics üdvöskéje a választott műfajtól függetlenül nagyszerűen kezeli a mély, a közép és a magas tartományt is, és még az alap AAC kodeket használva is érezhetően jobb minőséget kapunk, mint az olyan népszerű fülesek esetében, mint a legújabb AirPods vagy éppen a tavaly nyáron debütált Galaxy Buds3 Pro.
Legyen szó basszusról, a háttérben megszólaló hangszerek sokszor elvesző finomságairól, vagy akár az énekhangokról, az AZ100 nagyszerűen teljesít, pláne akkor, ha át tudunk váltani LDAC-ra és nem csak olyan népszerű platformokon keresztül streamelünk, mint például a Spotify vagy éppen a YouTube Music.
Emellé érezhetően javult a zajszűrés (habár a piacvezetőnek mondható Sony fülesek szintjét még nem éri el), ráadásul a tesztalanyunk nemcsak akkor jeleskedik a zavaró hangok kioltásában, ha zenehallgatásról van szó, hanem akkor is, ha headsetként használjuk telefonáláshoz, esetleg online értekezletek közben. Ezen a területen már az AZ80 is nagyon jól vizsgázott, de az új modell itt is emeli a tétet, a mikrofonok nemcsak a szél zúgását képesek kioltani a vonal másik végén lévő fél számára, de még az olyan agresszívabb zajt is, mint például ez metró „zakatolása”.
Az pedig már csak hab a tortán, hogy a multipoint funkciónak hála az AZ100 akár három eszközhöz is képes szimultán csatlakozni,
hogy aztán mindig ott legyen aktív, ahol éppen szükség van rá. Gyakorlatilag megoldható, hogy egyszerre szolgáljon ki egy tabletet, egy asztali gépet és egy okostelefont, amik között villámgyorsan lehet váltani, attól függően, hogy éppen melyiken akarunk zenét hallgatni, mozgóképet nézni vagy akár másokkal kommunikálni.
Emellé jön még az iOS-re és Androidra egyaránt elérhető Technics Audio Connect alkalmazás, amiben lényegében minden fontos funkció testre szabható, a zajszűrés mértékétől kezdve az érintéses vezérlésen át egészen a hangzásig, és természetesen ezen app segítségével lehet telepíteni az újabb firmware verziókat is. Itt érdemes amúgy megjegyezni, hogy a fülesek érintésérzékeny felülete szintén átlagon felülinek mondható, a teszt során egyszer sem fordult elő, hogy a burkolat ezen része rosszul érzékelte volna, hogy mit szeretnénk elérni, legyen az számváltás, hívás fogadása vagy éppen a lejátszón használt digitális asszisztens aktiválása.
Ára van
Tökéletesnek ugyan a Technics EAH-AZ100 sem nevezhető, hiszen elfért volna itt a Bluetooth 5.4, valamivel lehetne szélesebb a támogatott kodekek listája, illetve az üzemidő terén is van hová fejlődni, de összességében ezúttal is elég pozitívak a tapasztalataink, hiszen még a mindössze másfél éves előző csúcsmodell, az AZ80-hoz képest is számottevő a fejlődés a legfontosabb területeken.
Mindezért ugyanakkor most is elég borsos árat kell fizetni, hiszen hazánkban 123 ezer forintért lesz kapható a Technics újdonsága – ennyi pénzért pedig már Sony fejhallgató vásárolható, remek hangzással és jobb zajszűréssel. Persze ahogy arról a különböző füleseket tárgyaló cikkünkben hosszan értekeztünk, nem mindenki tud vagy akar méretes fejhallgatót használni, és a tesztalanyunkban épp az a legcsodálatosabb, hogy a mérnökök micsoda technológiát zsúfoltak az alig 6 grammos apróságokba.
Ha tehát valakinek fontos a minél kisebb méret, a kényelem, továbbá az, hogy vezeték nélkül is az elérhető legjobb minőségben hallgathassa a kedvenceit, annak lehet értelme ennyi pénzt kicsengetni a japán gyártó legújabb fülhallgatójáért.
The post Szintet léptek a japánok, nem okoz csalódást az új Technics füles first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu