Carl Miller brit újságíró elsősorban tech témákban közölt cikkeket, amikor egyik ismerőse, Chris Monteiro 2020-ban azzal kereste meg, hogy az úgynevezett dark weben, az internet zárt, hagyományos keresőmotorok vagy eszközök nélkül nem elérhető részén van egy olyan oldal, amelyen bérgyilkost lehet bérelni, és több száz potenciális áldozat adatai találhatók meg.
Az oldal üzemeltetője egy bizonyos Yura, aki azt állítja magáról, hogy világszerte számos bérgyilkossal áll kapcsolatban, és a megbízóknak mindössze annyi a teendőjük, hogy az oldalon megadják a célpontok adatait, hol lehet őket elérni, hogyan szeretnék őket megöletni, illetve mennyit hajlandók fizetni érte kriptovalutában – Yura pedig összeköti majd őket egy bérgyilkossal.
Miller és Monteiro teljesen megdöbbent a felfedezésen, azon, hogy egyrészt a világ számos pontjáról származó vadidegen emberek személyes adatai ott vannak dark weben, másrészt ezeket az embereket valaki a környezetükben meg akarja ölni, és valószínűleg nem is tudnak róla.
Az újságíró úgy döntött, hogy muszáj megpróbálnia elérnie legalább a potenciális áldozatok egy részét, ezért Monteiro mellett felkért néhány újságírót különböző országokban, hogy segítsenek felkutatni az érintetteket és figyelmeztessék őket.
A következő négy évben Miller és csapata számításaik szerint 175 potenciális gyilkosságot akadályozott meg, miközben a hatóságok eleinte nem nagyon akartak tudomást venni a fenyegetésről, amelyet végeredményben nem is a dark weben megbízást kereső bérgyilkosok jelentették. Monteirónak ugyanis sikerült kapcsolatba lépnie Yurával, aki elmondta, hogy nem ismer bérgyilkosokat, és nem közvetít ki bérgyilkosokat, az oldal valójában egy átverés. A célja egyrészt az – állította Yura –, hogy a megbízóktól elvegye a pénzüket, és így azoknak ne legyenek további forrásaik megbízni valódi bérgyilkosokat, másrészt pedig az, hogy az átveréssel elvegye a kedvüket attól, hogy ilyesmivel foglalkozzanak. Ezt ugyan lehetne nemes célnak tekinteni, azonban a valódi veszély továbbra is fennmarad, hiszen ettől függetlenül
a célpontok környezetében továbbra is ott marad valaki, aki szeretné őket holtan látni.
Yura azt állította magáról, hogy az egyik európai uniós országban él, és hogy albán származású, de nem derül ki egyértelműen, hogy valójában egy vagy több személyről van szó. Személyazonosságát a nyomozás későbbi szakaszában az FBI is próbálta kideríteni, egy kelet-európai magánnyomozó pedig arra jutott, hogy Yura lakhelye Romániában lehet. 2022 áprilisában a román rendőrség nagyszabású razziát tartott, amelynek feltételezhetően köze lehetett az ügyhöz, de részletek nem derültek ki.
Egyes fejlemények azonban bizakodásra adhatnak okot. A 11 országban zajló nyomozások során 34 letartóztatás és 28 ítélet született, az érintettek összesen 150 évnyi börtönbüntetést kaptak. Ráadásul azok után, hogy Miller számtalan alkalommal hiába fordult a hatóságokhoz, az illetékesek végül maguktól is elkezdtek nyomozni.
Az újságíró 2023 tavaszán figyelt fel egy hírre, amely arról szólt, hogy Alabamában letartóztattak valakit a kivégzési listával kapcsolatban úgy, hogy ahhoz Millerék nyomozásának nem volt köze. Az újságíró aztán kapott egy emailt is a rendőrségtől, amelyben köszönetet mondtak neki az elvégzett munkáért. Miller egy interjúban azt mondta, nem kizárt, hogy Yura most már a hatóságokkal együttműködve kezeli az oldalt, így a potenciális megbízók egy csapdába futnak bele.
A Kill List podcast 18 epizódból áll, amelyekben Miller nem csak a nyomozáson visz végig minket, hanem számos beszélgetést is hallhatunk az érintettekkel. Ezek összefoglalása rengeteg időt venne igénybe, de alább ismertetünk néhány, az ügyre jellemző esetet.
Faye
A 19 éves, Arizonában élő Faye a rendőrségtől tudta meg, hogy valaki több mint 14 ezer dollárt fizetett bitcoinban azért, hogy egy bérgyilkos megölje. A felfedezés természetesen sokkolta Faye-t és a családját, a nyomozásba pedig a rendőrségen kívül az FBI is beszállt, akik filmbe illő – és megkérdőjelezhető – módszert találtak ki a megbízó leleplezésére.
Faye egy anime rajongói oldalon keresztül ismerte meg az akkor 23 éves Scott Berkettet, és távkapcsolatba kezdtek. Személyesen először egy év után találkoztak, amikor 2020 októberében Faye elutazott Beverly Hillsbe, hogy meglátogassa Scottot, aki ott élt a családjával. A lány egy szállodában lakott, amit Scotték fizettek, de több közös programon is részt vett a családdal.
Egyik este, amikor Scott visszavitte Faye-t a szállodába, a férfi szexuális kapcsolatot kezdeményezett, és bár a nő egyáltalán nem akarta ezt, és ezt jelezte is, végül hagyta magát. Faye másnap hazautazott és szakított Scottal, aki azonban továbbra is üzengetett neki, míg végül Faye nővérének kellett közbeavatkoznia, és Scott apja megígérte, hogy a fia békén hagyja a lányt.
2021 májusában Faye-t behívták a helyi seriff irodájába, ahol tájékoztatták az ellene irányuló gyilkossági tervről. Az ügy kezelését az FBI vette át, és filmbe illő, kockázatos tervet dolgoztak ki arra, hogy Scottot csapdába csalják, és ehhez Faye, vagyis az áldozat közreműködését is kérték, ami etikai problémákat is felvet.
Egyrészt képeket készítettek Faye-ről a mindennapi tevékenységei során, hogy azokat „a bérgyilkos” nevében WhatsAppon elküldjék Scottnak, mintha követné a lányt. A beszélgetések során Scott határozottan megerősítette a szándékát, hogy meg akarja öletni Faye-t, és arra is részletesen kitért, hogy azt szeretné, ha a gyilkosság egy rosszul sikerült rablásnak tűnne, sőt, még egy utolsó adag pénzt is küldött szándéka komolyságának bizonyításaként.
Az FBI arra is megkérte Faye-t, hogy hadd készítsenek róla olyan fotókat egy folyóparton fekve, mintha halott lenne, és a képeket bizonyítékként elküldik Scottnak.
A podcastban Miller rámutat arra, hogy miközben Faye élete veszélyben van, a fotózás közben az FBI-ügynökök vicceket sütnek el, és úgy tűnik, hogy számukra ez inkább egy jó buli, ráadásul Faye-nek a színjáték is traumát okozhat, így kérdés, hogy a módszer mennyire veszi figyelembe az áldozat érzelmi jólétét.
Scottot végül egy bolt előtt tartoztatták le azután, hogy azt hitte, a bérgyilkos végzett Faye-jel – Scott azzal próbált alibit teremteni magának, hogy a „gyilkosság” időpontjában alkoholt vásárolt. A bírósági eljárás során Scott ügyvédei többek között azzal próbálták jobb színben feltüntetni őt, hogy elmondták, a férfi egyetemista korában segített a női hallgatóknak éjszaka biztonságban közlekedni a campuson, és beszéltek arról is, hogy a családja milyen sokra tartja Scottot.
Scott azonban elkövetett egy végzetes hibát: a letartóztatását követően megpróbált rávenni egy másik rabot arra, hogy semmisítse meg a „bérgyilkos weboldallal” kapcsolatos bizonyítékokat, és átadta a bejelentkezési adatokat is. A rabtárs jelentette ezt a hatóságoknak, és ezzel Scott védelme összeomlott. A férfi 2022 áprilisában bűnösnek vallotta magát és ötéves börtönbüntetést kapott, szabadulása után pedig még három évig bűnügyi felügyelet alatt marad majd.
Jennifer
Az amerikai Washington állam Spokane városában élő Jennifert megöletni éppen nem akarta a férje, de ettől még az ellene kifundált terv nem volt kevésbé borzasztó. A kozmetikai szalont üzemeltető Jennifer 2011-ben egy társkereső alkalmazás segítségével ismerkedett meg Ronald Ilg orvossal. A férfi kezdetben elbűvölő és kedves volt, a foglalkozásában is profiként viselkedett, így amikor Jennifert feleségül kérte, a nő igent mondott.
A 2016-os házasságkötésük után azonban minden megváltozott. Ron irányításmániássá vált, rendszeresen sértegette a feleségét, kamerákat szerelt fel a házban, folyamatosan manipulálni próbálta a párját, és olyan szexuális tevékenységekre vette rá a nőt (például BDSM), amelyet Jennifer nem akart. Ron kezdeményezte azt is, hogy vegyenek be egy másik nőt, Amandát a házasságukba, és mint később kiderült, próbálta kijátszani egymás ellen a két nőt.
Jennifer és Amanda végül egyszer kettesben leültek beszélgetni, és ahogy összerakták a részleteket, rájöttek, hogy a férfi mindkettejük ellen bántalmazó taktikát alkalmaz. Jennifer kérdőre vonta a Ront, aki fenyegetőzéssel válaszolt, így Jennifer elhatározta, hogy megszökik. 2020 júniusában, amikor Ron egy munka miatt elutazott, a nő a családja segítségével összecsomagolta a dolgait és elköltözött, majd beadta a válópert. Ron a hazaérkezése után hívásokkal és üzenetekkel kezdte el zaklatni Jennifert, aki végül távoltartási végzést kért a férfi ellen. Amanda ekkor még kapcsolatban volt Ronnal, ő mesélte el Jennifernek, hogy Ron állítólag a dark weben járt, hogy felbéreljen valaki Jennifer megölésére. Az asszony ügyvédhez fordult.
Carl Miller nyomozása azonban kiderítette, hogy
Ron nem megöletni akarta a feleségét, hanem arra adott megbízást, hogy rabolják el, erőszakkal tegyék heroinfüggővé, hogy aztán így vegyék rá arra, hogy térjen vissza a férjéhez.
Jennifer ügyvédje később beszámolt az FBI-nak arról, hogy Ron számlájáról 56 ezer dollárt költöttek kriptovalutára, amely összekapcsolta őt az üzenetekkel.
Jennifer elrablásának napja egybeesett azzal, amikor Ron éppen visszatért egy mexikói útjáról. A reptéren FBI-ügynökök várták, akik arra kérték, hogy önként beszélgessen el velük. Ron vállalta ezt, majd elmondta, hogy valóban járt olyan weboldalon, ahol állítólag bérgyilkosokat lehet felbérelni, de állítása szerint az volt a terve, hogy saját magát öleti meg súlyos depressziója miatt, a halálesetet pedig balesetnek állítja majd be, hogy Amanda megkapja az életbiztosítás után járó díjat.
Az FBI-ügynökök szkeptikusak voltak Ron történetével kapcsolatban, megérzéseik pedig bizonyítást nyertek, amikor Ron házának átkutatása során a széfben készpénzt, lőfegyvert és egy papírcetlit találtak, amelyre SCAR15 és Mufasa volt ráírva. Előbbi Ron neve volt a gyilkost bérlő oldalon, utóbbi pedig a jelszava. Érdekes adalék, hogy a jelek szerint Ron nagy kedvelője az Oroszlánkirálynak, Scar ugyanis Zordon angol neve, Mufasa pedig a Zordon által meggyilkolt oroszlán angol neve.
A szövetségi ügynököknek nem volt elég bizonyítékuk, hogy letartóztassák Ront, a férfit pedig másnap eszméletlenül találták meg otthon, miután túladagolta a Xanaxot. Az orvost kórházba szállították, ahol állandó megfigyelés alatt tartották, és miközben felépült, az FBI újabb bizonyítékokat gyűjtött ellene. Ilget 2023 januárjában nyolc év börtönbüntetésre ítélték.
Elena és Ana
Az újságírók először egy svájci nővel tudtak interjút készíteni arról, hogy valaki meg akarja öletni őt, és ezért hajlandó volt 33 ezer dollárt fizetni. Egy svájci újságíró felkereste Elenát és közösen hívták fel Millert, aki elmondta a helyzetet, és nagy meglepetésre Elenának ötlete is volt arra, hogy ki akarja megöletni: a volt férje.
Elena és Bruno az 1990-es évek elején társkereső hirdetés útján találkoztak. A nőnek ez volt a második házassága, az előző kapcsolatából két gyerek született. Kapcsolatuk az évek során folyamatosan romlott, Bruno egyre követelőzőbb és féltékenyebb lett, nagyon rossz volt a viszonya a nevelt gyerekeivel is, végül Elenánál akkor telt be a pohár, amikor Bruno azt mondta, válasszon közte és a lánya között.
A válás után Bruno rendszeresen fenyegető üzeneteket küldött Elenának, figyelte, hogy merre jár és kivel találkozik az asszony, és egy alkalommal egy étteremben jelenetet rendezett, amikor Elena egy barátnőjével vacsorázott.
Elena a rendőrséghez fordult segítségért, ám nem vették komolyan, sőt, azt vetették fel, hogy talán az újságíró az, aki után nyomozni kellene.
Végül sikerült elérni Bruno letartóztatását, és a nyomozás felfedte, hogy a férfi nem csak, hogy kibérelt egy lakást titokban a volt felesége közelében, de valóságos fegyverarzenált is felhalmozott, beleértve több géppisztolyt és félautomata fegyvert.
Bruno beismerő vallomást tett és elmondta: miután a balesetnek látszó emberölési kísérlet, amellyel megbízta a kamu bérgyilkost, nem valósult meg, azt tervezte, hogy maga öli meg a volt feleségét, de elmondása szerint erről végül letett. Ez tehát azt jelenti, hogy a Yura által hangoztatott indok, miszerint azért működteti ezt az oldalt, hogy ezzel csökkentse a veszélyt azok számára, akiket valaki célpontnak tekint, nem feltétlenül reális.
A Spanyolországban élő Anának szintén kellemetlen élményei adódtak a hatóságokkal. Ana meggyilkolásáért 24 ezer dollár értékű kriptovalutát volt hajlandó fizetni valaki. A nőt megfeszített kutatás után Esperanza Escribano újságíró találta meg, hogy elmondja neki, valaki meg akarja ölni. Ana, aki egy észak-spanyolországi városban halárusítással foglalkozik, megdöbbent, de volt egy gyanúja, hogy ki lehet az, aki a halálát kívánja.
A két nő együtt ment el a spanyol rendőrség egyik ágát képviselő Civil Gárda helyi irodájába, hogy bejelentést tegyenek, de olyannyira nem vették komolyan a dolgot, hogy még ki is nevették őket. Ana és Esperanza ezért feljelentést tett a nemzeti rendőrségnél is, ahol már sokkal komolyabban kezelték az ügyet, és nyomozás is indult. A vizsgálat eredményeként ugyan letartóztattak egy személyt, de Anna később kapott egy fenyegető telefonhívást, ami arra utalt, hogy a veszély nem múlt el.
The post Tényleg lehet bérgyilkost fogadni az interneten? first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu