Több száz éve elhunyt emberek arcát eleveníti meg egy magyar kutató

Thumbnail for 6361835

Évszázadokkal ezelőtt elhunyt emberek arcát eleveníti meg Dr. Kis Luca, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) munkatársa. Az országban ő az egyetlen, aki ezen a területen tevékenykedik, és az első, aki digitális arcrekonstrukciókat készít.

Kis Luca biológia-rajz szakos tanárként végzett az SZTE-n, itt találkozott az arcrekonstrukció lehetőségével az egyik órán. Később az Embertani Tanszéken PhD-zott, a doktori kutatása mellett kezdett el online digitális arcrekonstrukciót tanulni.

Pályafutása alatt számos rég elhunyt személy arcát elevenítette meg, legutóbbi munkái közé tartozik annak a honfoglalási kori nőnek a megrajzolása, akit fegyvereivel együtt temettek el Hajdú-Bihar vármegyében. Megjegyezte ugyanakkor, hogy az a munkája csupán illusztráció, hiszen nem volt elég információjuk a rekonstruáláshoz. Mindössze annyit tudtak, hogy az egyén idős volt és nő.

Kis Luca A honfoglalás kori „harcos” nő illusztrációja, akinek híre bejárta a világsajtót.

Jelenleg két arcrekonstrukciós projektben dolgozik, az egyik a mohácsi csata tömegsírokban eltemetett embereit igyekszik megjeleníti koponyáik alapján.

A mohácsi tömegsírnál az arcrekonstrukciókhoz eléggé limitáltak a lehetőségek, mivel nagyon rossz állapotban maradtak meg a csontok, hiszen egymásra voltak dobálva a testek a sírban, így összenyomták egymást. Ebből adódóan viszonylag kevés koponyáról lehet rekonstrukciót készíteni

– árulta el a szakember az SZTE oldalán megjelent interjúban.

A másik projektben a Kunszállás–Fülöpjakab avar kori temetőben eltemetett egyik férfi arcát kell rekonstruálnia, aki feltehetőleg közössége elit rétegéhez tartozott.

Kovács-Jerney Ádám / SZTE Források szerint az avar kori férfiak csipesszel eltávolították az arcszőrzetüket, ezt tükrözi a Kunszállás–Fülöpjakab temetőben feltárt férfi arcrekonstrukciója.

Kis Luca szerint a rekonstrukció egyik célja, hogy segítsen az embereknek érzelmileg kapcsolódni a történelmi korok embereihez. Az arcok elkészítéséhez előzetesen ő végez antropológiai vizsgálatot, hogy kiderítse az egyén elhalálozási életkorát és nemét, illetve megvizsgálja, mely nagy földrajzi csoporthoz tartozhatott, és volt-e valamilyen fertőző betegsége, maradandó sérülése vagy fejlődési rendellenessége.

Az egyén viseletét illetően Luca régész és történész segítségét kéri, akik sírmellékletekből, illetve történeti forrásokból vonnak le következtetéseket. Egy genetikus pedig megállapítja, milyen lehetett az egyén szemszíne, hajszíne és bőrtónusa. Kis Luca a rekonstrukciókat digitális rajztáblán végzi, és több 3D grafikai programot is használ.

Kapcsolódó
Brazíliában elevenedett meg egy 900 éves magyar nő arca

Az arcrekonstrukciók egyik legismertebb mesterét, Cícero Moraest kérdeztük.

The post Több száz éve elhunyt emberek arcát eleveníti meg egy magyar kutató first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest