Tölgyessy Péter: Az Orbán-rendszer leszállóágban van

Thumbnail for 6263371

„Egy magyar unikum történt. Volt egy politikai személyiség, aki váratlanul elindult az európai parlamenti választáson, és szerzett 30 százalékot” – mondta Tölgyessy Péter a Partizánnak adott évértékelőjén. A politikai elemző az EP-választást Fidesz szempontból súlyos kudarcnak nevezte: 2022-hoz képest tíz százalékpontot veszítettek. A széttartó közvélemény-kutatásokról azt mondta, a kormánypárti intézetek magabiztos, de nem kétharmados Fidesz-előnyt, az ellenzékiek szűk Tisza győzelmet mérnek, de Tölgyessy szerint korlátozottan lehet bízni ezekben a mérésekben: példaként említette, hogy Donald Trumpot három elnökválasztáson mérték alul.

Magyar Péter erősebb, mint volt a Fidesz pedig gyengébb az EP-választáshoz képest, állítja Tölgyessy, aki szerint amennyiben marad a közvélemény-kutatók által mért jelenlegi csekély előny – kis gazdasági növekedéssel, manipulációval, pénzosztással – könnyen lehet, hogy Orbán Viktor meg tudja oldani.

A valódi kérdés az, megbillen-e a magyar közvélemény. Mikor komoly változást akar a közvélemény, akkor nálunk sosincs szoros eredmény

– mondta az elemző, aki szerint anno az MSZMP és az MDF is így „billent meg”, legutóbb pedig a 2010-es fülkeforradalom idején történt ilyen. „Nem hiszem, hogy szoros lesz az eredmény, ha pedig mégis, azt szerintem a Fidesz megoldja” – mondta, hozzátéve, hogy a megbillenést egyelőre nem látja.

Elfogyott az innováció a Fideszből, nincsenek visszacsatolások a rendszerben

Kulcskérdésnek Tölgyessy továbbra is azt tartja, hogy itthon tartósan nincs gazdasági növekedés: a kormány a COVID-válság óta nem tudja egyenesbe tenni a gazdaságot. Márpedig egy egyszeri gazdasági növekedés ennek a drágán finanszírozható rendszernek nem elég, hiszen folyamatosan a nemzeti nagyságot kívánja kommunikálni magáról. „Orbán igazi szurkoló: újra és újra azt mondja, hogy szenzációs lesz a következő év. Tavaly és tavalyelőtt is ezt mondta” – mutatott rá Tölgyessy.

Az uniós pénzek kapcsán elmondta, hogy Orbán nem kiegyezni akar az uniós elitekkel, hanem legyőzni őket. A befagyasztott EU-s forrásokat is így kívánja megszerezni, de Tölgyessy szerint a gazdasági gondok valódi oka nem ezeknek a pénzeknek a hiánya: rendszerszintű problémák vannak Magyarországon.

Az elemző nevesítette is ezeket:

  • A magyar államháztartásban kimagasló szerepe van az állam gazdaságszervező funkcióinak: már az adófizetői források 11 százalékát erre költjük, ami két és félszerese a visegrádi négyek átlagának.
  • A magyar cégek nem versenyképesek: az államot vagy az ügyfelet akarják lenyúlni a termelékenység növelése helyett, ami „egy Kádár-korszakból maradt ösztön”. Nem a piaci hatékonyságot segítik az állami szubvenciók, nem alakultak ki új gazdasági magatartásformák az elmúlt harminc évben.
  • Elképesztő mennyiségű kínai befektetés áramlik Magyarországra, mégsem dinamizálják a gazdaságot, ahogy az orosz kapcsolat fenntartása sem. Az akkumulátorgyár nem volt Tölgyessy szerint rossz ötlet, de kellett volna valaki, aki figyelmeztette Orbánt, hogy ilyen mértékben nem szabad ráalapozni a hazai iparpolitikát.
  • A fiataloknak járó támogatások nem a tipikus Fidesz-szavazókat célozzák, hiszen „a tipikus kormánypárti szavazó a falusi nyugdíjas”.
  • A forint gyengülésével a külföld üzen nekünk, ami súlyosabb jelzés, mint az uniós pénzek visszatartása. Márpedig a valuta esése újra és újra bekövetkezik: már látszik a megtakarításokon, hogy a magyarok külföldi valutába menekítik a pénzüket.
  • Tölgyessy szerint az Orbán-rendszer egyik nagy vívmánya, hogy feszes lett a munkaerőpiac, de a növekedés hiánya itt is látszik.
  • A bérprogramnak Tölgyessy szerint lehet pozitív hatása, ugyanakkor tovább fog nőni a különbség a nyugdíjasok és a keresők között, vagyis ezzel sem a saját szavazóiknak kedveznek Orbánék.

„A választásokig nem nagyon lesz gazdaságpolitikai fordulat” – összegzett Tölgyessy, aki szerint a növekedés hiánya miatt rendkívül beágyazott rendszerek tudnak eltűnni pillanatok alatt. Ez fenyegetheti akár az Orbán-rendszert is, ugyanis a Fidesz szerinte már nem olyan innovatív, mint régen volt, megújulási kísérlet helyett ugyanazt a gazdaságpolitikát folytatják. Gazdasági növekedés kell bármi áron, aminek Nagy Márton csúcsminiszter az első számú kiszolgálója: Tölgyessy szerint a gazdasággyorsító intézkedések ugyanúgy válságba taszíthatják Orbán uralmát, ahogy anno Kádárét. Szintén veszélynek látja, hogy nincsenek döntő jelentőségű visszacsatolások a rendszerben, pedig Orbán kiválóan értette a magyar társadalmat, főleg azt a falusi, mezővárosi közeget, ahonnan származik. Tölgyessy szerint Orbán egyre inkább erőlködik, ezt olvassa ki a gazdasági növekedés állandó beharangozásával. A kegyelmi ügy óta a miniszterelnök sorra hoz olyan döntéseket, amelyek a bizonytalanság és a gyengeség képzetét keltik, mondta.

Az Orbán-rendszer leszállóágban van. Nem világos, hogy milyen gyors ez a leszállás, de nincs elég visszacsatolás a rendszerben, nincs olyan, aki azt mondaná, »Viktor, ha ezt csinálod, meg fogsz bukni”

– mondta Tölgyessy, aki szerint hihetetlen turbulens időszak van Magyarországon, olyasmi történt az utolsó 8-9 hónapban, ami 10-15 év alatt szokott történni. Ez szerinte világjelenség, Amerikában döntő fordulat volt Trump visszatérése.

A remény páncélja van Magyar Péteren

Tölgyessy Magyar Péterről is beszélt, aki szerinte egy hatványra emelt Orbán Viktor: még erőszakosabb, mint a fiatal Orbán volt, és ugyanúgy rövidre zárt igazságokat mond, mint a Fidesz-vezér a 90-es években. A helyzet teremtette Magyar Pétert, mondta Tölgyessy, aki szerint a döntő tényező a Fidesz válsága volt, de ezzel párhuzamosan az ellenzék folyamatos kudarcai és tehetetlensége is segítette a felemelkedését. Tölgyessy szerint a kegyelmi ügyet követő nagy létszámú influenszer-tünetés után érzékelte, hogy a rendszer megingott, Magyar Péter pedig gyorsan kapitalizálta az emberek reményét, és mára belenőtt a szerepbe. „Szerintem már több mint 20 százaléknyian vannak a Fidesz oldaláról Magyar Péter táborában” – mondta.

A rendszer problémáit mutatja, hogy mennyire nem tud a Fidesz mit kezdeni az egésszel. A remény páncélja van Magyar Péteren, szabályosan visszapattannak a Fidesz támadásai. Előbb a feleségek, barátnők nyilatkoztak, most meg utcai provokáció történt

– vélekedett Tölgyessy, aki úgy látja, ezért reagálnak indulatosan Magyar hívei arra, ha a Tisza elnökét kritizálják, mert úgy érzik, ilyenkor a reményüket kérdőjelezik meg. Tölgyessy szerint Magyar eközben követ el olyan hibákat – mint például a választások utáni ötkertes balhé –, amelyeket egy nyugat-európai színvonalú sajtó élesebben kikezdett volna. Megbillenni akkor fog a rendszer, mondta, ha tömegével pártolnak el szavazók a Fidesztől, ezért nem közösködhet a Gyurcsány-dominálta óellenzék pártjaival.

Az, hogy a gazdasági erőcsoportok már gyülekeznek Magyar körül, Tölgyessy szerint a párt rendezvényeinek szervezettségéből, eszközkészletéből érzékelhető. Amennyiben bukik a Fidesz-rendszer, Tölgyessy szerint az elitcsoportok sem maradhatnak, így még nagyobb törés várható, mint a rendszerváltáskor: most nagyobb az emberek elégtétel vágya. „Mindenre fog hasonlítani csak nem ’89-re, ha ez bekövetkezik” – jósolta a szakértő, aki arra számít, hogy indulatokkal vezérelt, zűrös időszak jön.

Ha bekövetkezik az Orbán-rendszer bukása, rettenetesen fontos dolog történik: visszakapja a magyar állampolgár az elvi lehetőségét annak, hogy a hazája ügyeiben döntsön. Ez egy hallatlan nagy dolog, de megkapta ’89-ben is. És lett, ami lett

– mondta Tölgyessy.

Végezetül világpolitika

Az amerikai választások szerinte alapvetően nagyon szoros volt: mindössze 1 százalék volt a különbség, de a demokraták 80 százalékkal több pénzt költöttek, mint a republikánusok. Kiderült, hogy woke és az identitáspolitika teljes zsákutca volt, Kamala Harris már nem is használta.

„Valószínű, hogy tényleg korszakváltás van a világban” – mondta Tölgyessy, aki szerint innen nincs visszatérés a neoliberális világrendhez. Nem egyértelmű, hogy Orbán Magyarországnak ebben milyen szerep jut, Tölgyessy szerint az sem biztos, hogy közvetítő szerepe lesz Trump és az unió között, hiszen erre vannak olyan jelentkezők, amelyek fajsúlyosabb államok (például Meloni Olaszországa).

Tölgyessy szerint Trump kinevezéseinek nagy része szabályos provokáció, a programjának megvalósítása (például a vámpolitika) pedig sokkoló lehet. Emellett Trump széttörheti az államigazgatást és megszelídítheti a vele ellenséges sajtót.

Nem csak Magyarországon, hanem egész Nyugat-Európában is felgyorsulhatnak a dolgok

– mondta az elemző, aki szerint – néhány gazdag kisország – kivételével az egész világ bajban van.

The post Tölgyessy Péter: Az Orbán-rendszer leszállóágban van first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest