A nemek közötti bérszakadék a férfiak és nők munkaerőpiaci hozzájárulásának társadalmi értékelését mutatja – azt, hogy a nőknek mennyivel kell többet dolgozniuk, hogy ugyanannyit keressenek, mint férfi kollégáik. A teljes munkaidőben dolgozó tipikus, fehér, amerikai nőnek például 2023. január 1-jétől 2024. március 12-ig kellett dolgoznia ahhoz, hogy annyit keressen mint egy tipikus, teljes munkaidőben dolgozó, fehér, amerikai férfi 2023-ban. Az Eurostat adatai alapján Magyarországon a bérszakadék az elmúlt két évtizedben alig csökkent: 2002-ben 19,1%, 2015-ben 14%, míg 2022-ben ismét 17,5% volt.
A Nyitottak Vagyunk Törd át a csendet kampányának egy filmje
Claudia Goldin, a Harvard Egyetem úttörő professzora 2023-ban közgazdaságtudományi Nobel díjat nyert kutatásában a nemek közötti kereseti és foglalkoztatási különbségeket elemezte, izgalmas historikus összefüggésekre mintegy 200 év amerikai munkaerőpiaci adatát feldolgozva. Eredményei és más lokális kutatások alapján a bérkülönbségek komplex okai:
- A nők alulreprezentáltsága: 2020-ban a nők és a férfiak foglalkoztatási rátája közötti különbség 14,7 százalékpont volt Magyarországon. Gondoltad volna például, hogy amikor vak meghallgatások keretében bonyolítják le a szimfonikus zenekarok felvételi folyamatát, az több nő felvételét eredményezi? Ez nem volt mindig így, míg az 1700-as évek végén nagyobb esélyük volt a nőknek munkát vállalni, az ipari forradalom drasztikusan csökkentette a lehetőségeket, és végül a szolgáltatási szektor kibontakozásával, valamint az oktatás és a fogamzásgátló tabletták elérhetővé válásával mutattak ismét növekedést a számok.
- Foglalkozási szelekció: a nemek a társadalmi hatások és sztereotípiák alapján már fiatalon különböző foglalkozások felé orientálódnak. A nők gyakrabban választanak rosszabbul fizető szakmát, mint például a szociális ellátás vagy az oktatás, míg a férfiak olyan jobban fizető pályák felé fordulnak, mint a STEM vagy az informatika.
- Munkakörön belüli bérszakadék: gyakori jelenség, hogy a nők és a férfiak azonos munkakörben eltérő bért kapnak, bár a szakmájuk, munkájuk értéke azonos és ugyanannál a cégnél dolgoznak.
- Cégválasztás: a nők továbbra is felülreprezentáltak a gyerekek és a hozzátartozók gondozójaként, ezért számukra a munkahelyválasztásnál gyakran – a magas bér vagy a bónuszcsomag helyett – az egyéb juttatások és a flexibilitás válhatnak a fő döntési tényezőkké.
Törd át a csendet! A Nyitottak Vagyunk nonprofit szervezet célja, hogy mindenki ugyanolyan feltételekkel indulhasson a munkaerőpiacon nemre, korra, etnikumra, fizikai képességekre vagy épp szexuális orientációra való tekintet nélkül. A nyitottság és egyenlőség nem csak etikai, gazdasági érdek is, egy 13.000 cég megkérdezésével végzett nemzetközi tanulmány szerint például a cégek 75%-a 5-20%-os profitnövekedésről számolt be a nemi diverzitás erősítésével, ami számottevő eredmény. Mi lehet a megoldása egy olyan régóta fennálló problémának, mint a nemek közötti egyenlőtlenség? A kapcsolódó belső szervezeti programok kidolgozásával több pontját kezelhetjük, de nincs gyors és egyszerű válasz a kérdésre. Az okok megismerésével, és a hallgatás csendjének áttörésével azonban közelebb kerülhetünk a megoldáshoz.
The post Törd át a csendet – Beszéljünk a nemek közti bérkülönbségekről first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu