Török Gábor szombati Facebook-bejegyzését azzal kezdi, hogy kapott „pár visszajelzést: miért beszélek a Fidesz kapcsán arról, hogy személyi (és amúgy tartalmi, de ezt senki sem kifogásolta) változtatások nélkül nem lesz egyszerű megfordítaniuk azt a trendet, amelyet 2025 első felében minden közvélemény-kutatás egyöntetűen jelzett. Hiszen Orbán Viktor nélkül nincs Fidesz, ha a miniszterelnök helyett más szerepelne a lista élén a Tisza kétharmada szinte garantált lenne – mondták és írták többen.”
Ezután úgy folytatja a politikai elemző:
Egyetértek. Orbán Viktor, bármennyire is fárad, kopik az imázsa, ami azért természetesnek is tekinthető 15 év folyamatos kormányzás után, ma a Fidesz legnagyobb értéke. A szavazók jelentős része hozzá kötődik, miatta szavaz a kormánypártra, amely inkább tekinthető Orbán pártjának, mint a miniszterelnök a Fidesz politikusának. Úgy is mondhatnám: a Fidesznek fontosabb Orbán Viktor, mint fordítva. A 2026-os választás alapvetően róla fog szólni, arról, hogy többen akarják-e a maradását, mint a távozását. Minden más kérdés – legyen akár személyi (ki jönne helyette), akár tartalmi (háború, Ukrajna, egészségügy, korrupció stb.) – bár fontos, de ehhez képest alárendelt jelentőségű lehet.
Amikor tehát arról beszéltem, hogy előbb-utóbb a kormányfő számára megfontolásra érdemes lesz az a kérdés, hogy valaki mást állítson az élre, akkor nem a Fidesz, hanem személyesen Orbán Viktor érdekéről, politikai dilemmájáról beszéltem – kicsit lejjebb itt az oldalamon ma is el lehet olvasni ennek kifejtését (május 23.). Egy ilyen döntés ma a Fidesznek biztosan nem állna érdekében, hiszen ezzel azt a politikusát veszítené el, akinek a személye garancia a tábor egységére akkor is, ha a szavazótábor lassú eróziója nyilván vele sem biztos, hogy megállítható.
Akkor mit értek személyi változások alatt? Amikor egy politikai szereplő úgy látja, sikertelen volt az elmúlt időszakban, akkor érdemes valamit változtatnia. A politikában leginkább stratégiai, szervezeti, kommunikációs, tartalmi és személyi változtatásokra van lehetőség. A Fidesz az elmúlt időszakban alapvetően kommunikációval (technikával-taktikával) próbálkozott, a napirenden ért is el sikereket, de a közvélemény-kutatások szerint a pozíciója nem javult, hanem romlott a mögöttünk hagyott félévben.
Hozzátette:
Nem előrejelzem (annál is inkább, mert szerintem szinte semmit sem lehet a politikában előre látni, legfeljebb forgatókönyveket és valószínűségeket), hanem egyszerűen lehetőségként vetem fel, hogy a Fidesz tartalmi és személyi változtatásokban is gondolkodhat még, ha úgy látja, hogy amit eddig tett, az alapvetően nem hozott áttörést. Ha a Fidesz azt szeretné üzenni, hogy változik, hogy meghallja a vele kapcsolatos kritikákat és reagál is ezekre, akkor beszélhet másról, beszélhet máshogy, és igen, üzenhet azzal is a választóknak, ha másokat tesz a kirakatba (kormányba, vezető pozíciókba). Ahogy próbálkozott és próbálkozik ma is a korábban egy időre parkolópályára tett Lázár János előtérbe állításával, úgy akár másfajta személycseréket is bemutathat. Akár megteszi, akár nem: üzen vele valamit a választóknak – és persze nekünk elemzőknek is arról, hogyan gondolkodik.
The post Török Gábor leírta, hogy a 2026-os választás alapvetően kiről, miről fog szólni first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu