Trump halandzsázik vagy okosan taktikázik Kanada-ügyben?

Thumbnail for 6305359

Donald Trump hétfőn Justin Trudeau kanadai kormányfő lemondása kapcsán, a Truth Social nevű, saját közösségi oldalán felvetette, hogy Kanada 51. tagállamként csatlakozhatna az Egyesült Államokhoz.

Számos ember Kanadában szeretne az USA 51. tagállamában élni. Az Egyesült Államok a jövőben nem vállalhatja azt a masszív kereskedelmi hiányt és azokat támogatásokat, amelyekre Kanadának szüksége van ahhoz, hogy képes legyen a felszínen maradni. Justin Trudeau tisztában volt ezzel, ezért mondott le. Amennyiben Kanada egyesülne az Egyesült Államokkal, nem lennének vámok, az adók nagyban csökkennének, és az ország teljes biztonságban lenne a határait folyamatosan fenyegető orosz és kínai hajókkal szemben. Ha egyesülnénk, milyen nagyszerű nemzet lehetnénk!

– fogalmazott Trump.

Kanada ráadásul nem is az egyetlen olyan állam, amelyet Trump kerek-perec megfenyegetett. Január eleji sajtótájékoztatóján ugyanis arról is beszélt, hogy a Panama-csatornát vissza kellene szereznie az USA-nak, sőt, rá kellene tennie a kezét Grönlandra is. Ekkor említette Kanada annektálásának a tervét is: „Meg kell szabadulni a mesterségesen rajzolt határvonaltól. Ha ránézünk a térképre, látható, hogy ez nemzetbiztonsági szempontból is jobb lenne. Mert alapvetően most mi védjük Kanadát” – állította a megválasztott amerikai elnök.

Kanada „elfoglalását” egyébként nem most említette először, ez a trumpi retorika vissza-visszatérő eleme már tavaly ősz óta. Az egész úgy indult, hogy felmelegítette a régi kampányszövegét, miszerint a környező országok (Mexikó és Kanada), illetve az USA-val élénk kereskedelmet folytató egyéb államok (elsősorban Kína) „kihasználják” a kereskedelmi deficitet felhalmozó Amerikát, emiatt elnökként büntető jellegű védvámokat fog bevezetni.

Trumpot az sem érdekelte, hogy Kanadával kapcsolatban a deficitért leginkább az okolható, hogy az Egyesült Államok rengeteg energiahordozót vásárol az olajban gazdag északi szomszédjától. Kanadára mégis egy elég szigorú, konkrétan 25 százalékos védővámot vetne ki, az onnan érkező árukat sújtva a már-már büntető jellegű intézkedéssel. A témát Trudeau fel is vetette Trumpnak, amikor tavaly a floridai birtokán vele vacsorázott, és jelezte, hogy egy ilyen intézkedés túl nagy terheket okozna az országa számára. Az amerikai elnök erre válaszul közölte: akkor Kanada beolvadhat az USA-ba, úgy nem kellene vámot fizetnie.

Szemtanúk szerint akkor és ott ez egyértelműen csak egy rossz viccnek tűnt, még a kanadai kormányfő is így reagált rá. Csakhogy Trump nem hagyta abba a trollkodást, pár nappal később egy olyan Kanada-térképet posztolt a közösségi médiában, amelyen ő állt az ország fölé tornyosulva. Egy másik posztban pedig egyenesen

Kanada állam kormányzójának

nevezte Trudeau-t. Ezek után jött – már az idén – a nagyon is konkrét és egyértelmű célzás Kanada annektálására.

Elemzők szerint azonban Kanada bekebelezésének terve továbbra is inkább a trumpi trollkodás tárgykörébe tartozik. Ezt az NBC Newsnak nyilatkozó bennfentesek is megerősítették, akik szerint Trump egyrészt Trudeau-t akarja bosszantani, másrészt így próbál súlyt adni a vámháborúnak.

Semmi esély arra, hogy Kanada az USA része legyen

– reagált a leköszönő Justin Trudeau kanadai miniszterelnök. Az esedékes előrehozott választáson Trudeau fő riválisának számító Pierre Poilievre, a konzervatívok vehetője is úgy nyilatkozott:

Nagyszerű és független ország vagyunk. Kanada sosem lesz az 51. tagállam és kész!

Igaz, hozzátette, hogy az USA Kanada „legjobb barátja”, de ez a tényen nem változtat: még a Trump politikájával amúgy rokonszenvező politikus sem fogadta örömmel a furcsa ötletet.

Azt ismét ki kell emelni, hogy Kanada esete más, mint Grönland és Panama annektálási terve. Utóbbiaknak ugyanis van geopolitikai racionalitásuk, még ha realitásuk nem is sok. Kanada ezzel szemben szó szerint megfeküdné az USA gyomrát. A terv ráadásul számos jogi és gyakorlati akadályba ütközne. Először is az amerikai törvényhozás mindkét házának bele kellene mennie abba, hogy új állammal gyarapodnak. Ezután az alkotmányos monarchiaként működő Kanadának meg kéne fosztania a trónjától III. Károlyt, amihez viszont nemcsak a két ház, de mind a 10 tartomány jóváhagyása szükséges.

The post Trump halandzsázik vagy okosan taktikázik Kanada-ügyben? first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest