Donald Trump április 2-án meghirdetett vámháborúja rég nem látott volatilitást hozott a dollár és amerikai állampapírok piacán, valamint a tágabb értelemben vett tőkepiacokon. A republikánus adminisztráció radikális és célrendszerében zavaros lépései jelentős bizonytalansághoz vezettek, ilyen esetekben pedig a nemzetközi tőke jellemzően dollárban denominált állampapírokba menekül, lévén ezek váltak a tőkepiacok univerzális „menekülőeszközeivé” ez elmúlt évtizedek során. A menekítés eredményeképp a dollár erősödik, az amerikai állampapírok hozamai pedig csökkennek.
Trump bejelentése azonban éppen ellentétes hatást ért el: április 2-át követően a dollár gyengült, a hozamgörbe tízéves pontja (tízéves lejáratú állampapírok hozama) pedig emelkedett. A piaci mozgások alapján levonhatjuk a következtetést: a bizonytalanság növekedése nyomán ezúttal a külföldi befektetők megszabadultak amerikai állampapírjaiktól ahelyett, hogy a szokványos logika mentén a megszokott menekülőeszközökbe csoportosították volna a befektetéseiket.
Számos elemző a szokatlan piaci dinamikáknak tulajdonította, hogy az Egyesült Államok elnöke végül április 9-én az egy héttel korábban bejelentett vámok többségét 90 napra felfüggesztette. Bár a vámpolitika végső formája továbbra is kétséges, az április elején látott piaci reakciók sokakban felvetették a kérdést:
magától értetődőnek tekinthetjük-e még a dollár kulcsvaluta pozícióját?
Az USA globális elsőbbségének pénzügyi alapjait ugyanis a kulcsvaluta pozíciója, valamint az az ebből fakadó finanszírozási előnyök jelentik. Az április eleji dinamikák folytatódása hosszabb távon akár az amerikai fiskális mozgástér beszűkülését is okozhatja, ez pedig messzemenő következményekkel járhat a geopolitikai térben is.
The post Trump vámháborúja kilökte a frontvonalra az amerikai dollárt first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu