Az év eleje egyben az újévi fogadalmak ideje: mostantól sportolunk, odafigyelünk az étrendünkre, nem dohányzunk és nem iszunk. Egy 2022-es felmérés szerint az amerikaiak 20 százaléka venne részt a száraz január megtartásában, de csak a felük tervezte valóban be is tartani.
Ha túl nehéznek érezzük, hogy betartsuk a száraz (azaz teljesen szeszmentes) januárt, de mindenképpen vissza akarjuk fogni az alkoholfogyasztásunkat az ebből a szempontból a szokásosnál (is) zsúfoltabb ünnepek után, akkor van megoldás: a nyirkos vagy nedves (esetleg félszáraz) január, angolul damp january. A kihívásnak talán nem a legszerencsésebb a neve, ugyanakkor
segít abban, hogy ne érezzük a megvonást, de közben ne is essünk túlzásba
– foglalta össze a nyirkos január szembetűnő előnyét a száraz januárral szemben Lauren Manaker dietetikus. A nyirkos január lényege a tapasztalatainkból kiinduló belátás, hogy jobb lesz ez így – írta az Eater újságírója. Jó esetben nem önbecsapásról szól, hanem a mértékletesség előtérbe helyezéséről.
A tudomány szerint sem haszontalan dolog ebbe belekezdeni: a tanulmányok arra mutatnak rá, hogy az ivás mérséklésétől rövid távon javulhat az alvás, a bőr minősége, több energiánk lehet, csökkenhet a vérnyomásunk, a kedvünk is pozitív irányba fejlődhet, fogyhatunk is tőle (hiszen tele van kalóriával, viszont hiányzik belőle a tápanyag). Hosszú távon pedig alacsonyabb a kockázata a ráknak, a szív- és érrendszeri megbetegedéseknek és más egészségügyi problémáknak. Arról nem is szólva, hogy pénzt takaríthatunk meg – összegezte az előnyöket a New York Times.
A nyirkos január sok olyan embernek megoldás lehet, akik
- nem szeretik a mindent vagy semmit hozzáállást, de védenék a bélrendszerüket, a májukat, az agyukat, és átértékelnék az alkoholhoz fűződő viszonyukat;
- belekezdtek a száraz januárba, de valamilyen okból felfüggesztenék, hiszen nem kell feltétlenül félredobni az addig elért eredményüket, feladni a tervüket.
Aaron E. Carroll, az Indiana Egyetem kutatóorvosa, egészségügyi igazgatója úgy gondolja, a nyirkos január – szemben a száraz verzióval – sokak számára a jobb megoldást jelenti. Egy ülő életmódot folytatónak sem mondjuk azt, hogy mindennap tornázzon, könnyen visszaüthet, ha büntetésnek fogja fel – magyarázta a Harvard Public Health című orgánumnak.
A Timesnak is több szakértő beszélt arról, hogy a legtöbbeknek valószínűleg érdemesebb kipróbálnia a teljes önmegtartóztatás helyett a korábbinál kevesebb alkohol fogyasztását, mivel ez a megoldás hosszú távon is előnyösebb lehet az alkohollal való viszonyunk megváltoztatásában, mint a száraz január.
A témával kapcsolatos több tanulmány szerzője, Richard de Visser is a testmozgást hasonlította a nyirkos januárhoz, de más szempontból: egy kicsit felkelni a kanapéról, hogy eddzünk – több, mint a semmi. A Brightoni és Sussexi Orvosi Iskola pszichológusa szerint még fontosabb, hogy a nyirkos januárnál nem az ivás abbahagyása a cél, hanem az ivás feletti kontroll. „Az átmeneti absztinencia rövid távú előnyöket jelent az egészségére, de egyúttal nagyobb kontrollt is ad az ivás felett” – nyilatkozta a Washington Postnak.
Az alkoholfogyasztás visszafogása egy olyan edzés, ami segít fejleszteni az alkohol kezeléséhez szükséges készségeket – véli De Visser. Ha az ember nem tiltja el magát teljesen az alkoholtól, hanem maga dönti el, mikor vesz vissza, úgy érezheti, jobban kezében tartja az irányítást. A nyirkos január hozzásegíthet olyan szokások kialakításához, amelyekből hosszú távon is előnyünk származhat.
Minél többet „edzünk”, annál erősebbek lesznek az ilyen jellegű képességeink, annál könnyebbé válik az önmegtartóztatás.
Hogy működik a nyirkos január?
Pár tipp az alkoholfogyasztás visszafogására.
- Az italok számának csökkentése: ez megtörténhet úgy, hogy előre kitűzzük magunknak, egy héten csak x napon vagy csak különleges alkalmakkor – születésnap, évforduló, esküvő – ihatunk (persze minden nap különleges, de a szóhoz való kapcsolatunkat is lehetőségünk van formálni),
- illetve, amikor mégis iszunk, a megszokottnál kevesebb pohárral (korsóval/kupicával/palackkal/dobozzal) fogyasztunk az italból. Például, ha esténként a vacsorához megiszunk két pohár bort vagy két korsó sört, akkor januárban csak egyet fogyasztunk el.
A szakértők szerint a legjobb hozzáállás, ha ezt a kettőt, vagyis az alkalmak számát és az elfogyasztott italok mennyiségét is korlátozzuk.
És elkerüljük azt a buktatót például, hogy meghatározzuk magunknak, csak hétvégénként iszunk, viszont akkor pótoljuk az elmaradt hétköznapi italokat is, mert ha a napi egy pohár borunk helyett pénteken iszunk meg ötöt, annak még nagyobb a kockázata, hogy az alkohol károsíthatja a májat, a beleket és más szerveket.
Az efféle kihívások elkezdésénél érdemes figyelembe venni, mi az az mennyiség, ami még nem veszélyezteti az egészségünket, mit jelent a mértékletesség elcsépelt, de kulcsfontosságú fogalma. A Semmelweis Egyetem Egészségfejlesztési Központjának oldala szerint a felnőtt férfiak esetében ez legfeljebb két, a nők esetében egy standard egységnyi ital (fél pohár sör, egy deci bor, körülbelül 3 cl 40 százalékos tömény). Mindezt úgy, hogy két alkoholfogyasztás között minimum két nap szünetet tartunk. Ez az általános szabály persze személyenként eltérő, egy kisebb férfi kevesebbet, egy nagyobb nő például többet is fogyaszthat, de kiindulási pontnak nagyjából megfelelő – nyilatkozta a Harvard közegészségügyi oldalának a fentebb említett Aaron E. Carroll.
A legfontosabb, hogy előre rögzítsünk egy stratégiát, amihez aztán januárban (vagy bármelyik másik hónapban) tartjuk magunkat.
Ha úgy érezzük, az alkoholfogyasztásunk kis mértékben való csökkentése a lehetetlennel egyenlő, akkor előfordulhat, hogy szakember segítségére van szükségünk. Így azoknak is, akik erősen alkoholfüggők, nem ajánlott belevágniuk egy ilyen kihívásba, előbb érdemes felkeresniük egy orvost, mivel a súlyos alkoholmegvonás esetükben veszélyes lehet – mondta a Washington Postnak Katie Witkiewitz, az Új-Mexikói Egyetem alkohollal, szerhasználattal és függőséggel foglalkozó központjának igazgatója, az Addiktológiai Pszichológusok Társaságának korábbi elnöke.
Ő például januárra azt fogadja meg, hogy egy hónapig a felére csökkenti az alkoholfogyasztását. Ez mind a napokat, mind az elfogyasztott mértéket érinti.
Mankók
A nyirkos – vagy száraz – január betartásában sokat segíthetnek:
- az ilyen célból létrehozott mobilalkalmazások. Értesítéseket is küldenek ezek az appok, valamint segítenek nyomon követni az alkoholfogyasztásunkat, de az is elég, ha a telefonunk jegyzetei közé felvéssük, hogy tudatosabbá váljon az italozásunk;
- a „húszas szabály”: a sóvárgás 20 perc után abbamarad, próbáljuk erre az időre elfoglalni magunkat valamivel, hogy ne ez járjon a fejünkben;
- alkoholhelyettesítő alternatívák keresése: ma már elég sokféle alkoholmentes és csökkentett alkoholtartalmú sör, bor, de még rövidital is kapható. Az Eater és a Forbes is arról ír, a gyártók eleve rákaptak az ilyen italok készítésére, mivel, bár összességében a piaci hányaduk kicsi, nagy ütemben növekszik – mint pár éve a kézműves/kraft söröké–, a PR-osok pedig egyebek mellett a nyirkos januárral adják el ezeket a termékeket. A mértékletesség marketingje ma már túlterjed a hamis látszatot keltő zsír-, cukormentes vagy light termékeken;
- az alkoholos és alkoholmentes italok váltogatása (a gintonic nem ér): ez lassítja az ivást, és összességében valószínűleg kevesebbet is iszunk;
- az alkohol erősségének figyelembe vétele: minél magasabb az alkoholtartalma, annál nagyobb hatással van a szervezetre;
- iváshelyettesítő tevékenységek keresése: próbáljunk ne kocsmába menni, az év eleje úgyis a fogadalmak ideje, amikor nem csak az italról, a dohányzásról szokunk le, de új hobbikba is belekezdünk (kirándulás, olvasás);
- a társasági életünk átértékelése – ha bizonyos körülmények, emberek között esélyesebb a komolyabb alkoholbevitel, nem biztos, hogy segítséget jelentenek a cél elérésében.
Amanda White tanácsadó és a Not Drinking Tonight (Ma este nem iszom) szerzője szerint egy ilyen kihívás alatt és előtt érdemes magunknak több kérdést is feltenni, hogy tisztázódjon a kapcsolatunk az alkohollal:
- Tudok inni anélkül, hogy a végén lerészegednék?
- Miért iszom?
- Az ivásom melyik része a szokásom? Min érdemes változtatni?
- Az alkohol miatt iszom, vagy amiatt, ami körülveszi (például, hogy társaságban vagyunk)?
- Van összefüggés az alkohol és a mentális, fizikai egészségem között? Stressz, depresszió miatt iszom?
- Az ivás elég értéket ad az életemben ahhoz, hogy folytassam?
Ez utóbbi kérdéssel kapcsolatosan White azt mondja, az ivásra érdemes úgy gondolni, mint egy streaming-előfizetésre: ad-e annyit, mint amennyit ráköltünk (pénzben, időben, mindenben).
Ha pedig mégis többet innánk a hónapban, mint terveztük, nem kell elkeseredni, ez a nyirkos január szépsége.
A mértéktartó megközelítés előnye, hogy lehetőséget ad a kudarcra. A kudarc emberi dolog
– nyilatkozta a Timesnak Matt Field, a Sheffieldi Egyetem pszichológia professzora.
The post Túl nehéz a száraz január? Mit szólna a nyirkos változathoz? first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu