Új jelentés Magyarországról: lemondhatunk a CATL, a BYD, és a BMW gyárak áldásos hatásairól 2025-ben

Thumbnail for 6506396

A közép- és kelet-európai gazdaságok átalakulásának finanszírozására 1991-ben alapított londoni pénzintézet kedden bemutatott idei második átfogó regionális előrejelzése 2025 egészére 3 százalékos, 2026-ra 3,4 százalékos átlagos növekedéssel számol a bank működési területének gazdaságaiban – olvasható az Infostart.hu szemléjében.

Az EBRD változatlanul hagyta a 2026-ra szóló prognózisát, az idei évre adott előrejelzés ugyanakkor 0,2 százalékponttal alacsonyabb a februárban kiadott idei első becslésénél. A változtatást az EBRD mindenekelőtt a meredeken növekvő kereskedelmi és gazdaságpolitikai bizonytalanságokkal és az ebből eredő gyenge külső kereslettel indokolta.

A bank tevékenységi térségén belül az amerikai importvámemelések Szlovákiát érintik a leghátrányosabban: az EBRD számításai szerint a megemelt amerikai vámok a szlovák hazai össztermék (GDP) 0,8 százalékával azonos mértékű negatív hatást gyakorolnak a szlovák gazdaság kibocsátására.

A bank becslése szerint az ugyanígy számolt GDP-arányos negatív hatás a magyar gazdaság esetében 0,4 százalék. (2025 első negyedévében Magyarországon éppen 0,4 százalékkal csökkent a GDP.)

Ezzel hazánk a második leginkább fenyegetett ország a régióban a vámháború nyomán.

Az új EBRD-előrejelzés a kilenc közép-európai és balti EU-gazdaságban – Magyarországon, Csehországban, Szlovákiában, Lengyelországban, Szlovéniában, Horvátországban, Lettországban, Litvániában és Észtországban – 2025-re 2,4, 2026-ra 2,7 százalékos átlagos gazdasági növekedéssel számol. Az idei prognózis 0,3, a jövő évre adott előrejelzés 0,1 százalékponttal alacsonyabb az erre a térségre vonatkozó előző EBRD-becslésnél.

A bank a közép-európai EU-térségen belül a Szlovákiára adott növekedési prognózisát vette vissza a legnagyobb mértékben: az EBRD a szlovák gazdaságban az idén 1,4 százalékos, és jövőre is csak 1,8 százalékos növekedést tart lehetségesnek. A pénzintézet az idei szlovák növekedési várakozását 0,5, a jövő évit 0,4 százalékponttal csökkentette.

Az EBRD Magyarországgal kapcsolatban derűlátóbb: várakozása szerint a magyar hazai össztermék (GDP) az idén 1,5 százalékkal, jövőre 2,7 százalékkal bővül. A 2025-re szóló magyar gazdasági növekedési prognózist a pénzintézet 0,5 százalékponttal, a 2026-ra szóló magyar növekedési várakozást 0,1 százalékponttal – a teljes közép- és kelet-európai EU-térség átlagával azonos mértékben – vette vissza, mindenekelőtt az autóimportra kivetett amerikai vámok miatt.

Az EBRD közölte: várakozása szerint

az elektromos autókat gyártó kínai BYD szegedi üzemében, illetve a debreceni BMW autógyárban és a CATL akkumulátorgyárban kezdődő termelés kedvező hatásai a szektort érintő amerikai vámok miatt valószínűleg csak 2026-ban jelentkeznek a magyar gazdaságban.

Ez már csak azért is kellemetlen, mert a magyar kormány 2024-ben még elsősorban e három nagy induló gyártól remélte, hogy a gazdasági fellendülés motorjai lesznek 2025-ben.

The post Új jelentés Magyarországról: lemondhatunk a CATL, a BYD, és a BMW gyárak áldásos hatásairól 2025-ben first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest