Új űrállomás, magyar űrhajós, élet a Vénuszon – ez vár ránk 2025-ben

Thumbnail for 6280676

Kína és Amerika egymással versengve igyekeznek az első nemzetté válni, amelyik megtelepszik a Holdon, mindeközben pedig számos másik ország is próbál a Földön kívülre terjeszkedni. Röviden így írható le az elmúlt években kibontakozó új űrverseny jelenlegi szakasza, amelynek keretein belül 2024-ben döbbenetesen sok fontos mérföldkövet ért el az emberiség.

Az elsőre nem is kellett sokat várni: mindjárt az év első hónapjában megtörtént. 2024. január 19-én sikeresen leszállt a Holdra a SLIM űrszonda, ezzel Japán történelmet írt, és az ötödik nemzetté vált, amely az égitest felszínén landolt az Egyesült Államok, a Szovjetunió, Kína és India után. Február 23-án hasonló teljesítményt ért el az Intuitive Machines is, amely Odysseus nevű szondájának landolásával az első magánvállalatként tette tiszteletét a Holdon, ráadásul ezzel több mint 50 év után tért vissza az égitestre az Egyesült Államok.

Mindeközben Kína sem tétlenkedett: a keleti szuperhatalom egy olyan nagyszabású missziót készített elő, amilyet korábban soha nem hajtottak végre. Csang-o–6 űrszondájuk június 2-án landolt a Hold túlsó oldalán, amely a bolygónkról sosem látható. Az eszköz ott mintegy 2 kilogrammnyi holdport és kőzetet gyűjtött be, amit június 25-én a Földre hozott.

Az űrkutatás viszont nem korlátozódott kizárólag a Holdra, a NASA például útnak indította az Europa Clippert is, amely élhető régiókat fog keresni az Europa nevű hold jeges felszíne alatt. Az űrverseny a megannyi misszió után sem látszik lecsendesedni – sőt, Donald Trump elnökké választásával új lendületet vehet. Így 2025-ben is izgalmas küldetések sokaságára számíthatunk, ezek közül mutatjuk be a legfigyelemreméltóbbakat.

Magyar jut az űrbe

A mi szempontunkból talán az lehet a legérdekesebb, hogy Farkas Bertalan küldetése után több mint 40 évvel újra magyar ember juthat az űrbe. A HUNOR Magyar Űrhajós Program keretein belül Kapu Tibort választották ki arra, hogy hazánkat képviselve a Nemzetközi Űrállomásra utazzon. Ott töltött ideje alatt tizenkét magyar eszközt fog tesztelni, és nyolc kísérletet végez el magyar kutatócsoportok számára.

Kapu Tibor az Ax-4 névre keresztelt küldetés tagjaként jut majd el az ISS-re, egy SpaceX Crew Dragon űrhajó fedélzetén. A misszió korábbi várakozások szerint már 2024 októberében kezdetét vehette volna, ám végül elhalasztották. A jelenlegi tervek alapján a magyar űrhajós így legkorábban 2025 áprilisában indulhat útnak.

Az Ax-4 küldetés parancsnoka a NASA nyugalmazott asztronautája, Peggy Whitson, aki rengeteg tapasztalattal rendelkezik az űrutazás terén. A csapat pilótája az indiai Shubhanshu Shukla lesz, mellettük pedig a lengyel Sławosz Uznański és a magyar Kapu Tibor kapnak helyet kutatóűrhajósként. A legénység várhatóan 14–21 napot tölt majd a Földön kívül.

A fejlesztőmérnök végzettségű Kapu Tibor hosszas kiválasztási folyamaton és embert próbáló kiképzéseken vett részt, hogy ebben a megtiszteltetésben részesüljön. Ezekről – sok egyéb dolog mellett – a 24.hu-nak adott interjújában is beszélt.

Mohos Márton / 24.hu Kapu Tibor

Hazatérnek az űrben rekedt asztronauták

Mielőtt azonban Kapu Tibor beköltözne a Nemzetközi Űrállomásra, annak fedélzetét elhagyja Sunita Williams és Butch Wilmore, a Starliner legénysége. A két asztronauta nevét 2024 júniusában ismerte meg az egész világ, miután kiderült, hogy a Boeing által fejlesztett űrhajójuk egy meghibásodás miatt nem tudja őket visszajuttatni a Földre.

Az űrhajósok még június 5-én indultak útnak az ISS-re, ahol az eredeti tervek szerint mindössze körülbelül egy hetet töltöttek volna. A repülés során azonban héliumszivárgást észleltek az eszköz műszerei, amelynek 28 manőverező hajtóművéből öt le is állt. Emiatt a NASA végül úgy döntött, hogy a Starlinert utasok nélkül küldi haza, Williams és Wilmore pedig jelen állás szerint 2025 ápriliásban az űrállomáson marad, ahol kemény munkát kell végezniük.

Az ISS-re 2024 szeptemberében további két űrhajós – Nick Hague és Alekszandr Gorbunovérkezett a Crew-9 küldetés keretein belül, a SpaceX egyik Crew Dragon űrhajójával. Februárban ennek fedélzetén hagyhatja majd el Williams és Wilmore az űrállomást, mintegy 8 hónap ott töltött idő után.

Új űrállomást bocsátanak fel

Bár a Boeing előbb említett küldetése jó szívvel is nehezen nevezhető sikeresnek, ez más magáncégeket nem rettent vissza attól, hogy az űr felé nyissanak. Az amerikai Vast vállalat pedig nem kis célt tűzött ki maga elé: létre akarja hozni a történelem első magánűrállomását.

The post Új űrállomás, magyar űrhajós, élet a Vénuszon – ez vár ránk 2025-ben first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest