Újabb frontot nyithat az unió és az Orbán-kormány között az amerikai védővám

Thumbnail for 6438532

Két komoly mélyütést is bevitt a Donald Trump vezette adminisztráció az Európai Uniónak – és azon belül Magyarországnak – az elmúlt hetekben. Március végén az Egyesült Államok 25 százalékos vámot vetett ki minden külföldön gyártott importált gépjárműre április 2-ától, májustól pedig az autóalkatrészeket is hasonló mértékű vámmal sújtják. Az amerikai elnök hangsúlyozta: az autóvám bevezetésének fő célja, hogy az USA-ba vonzzák az autógyártókat, és ez új munkahelyek létrehozásával járna. Gyorsított engedélyezési eljárást ígért azon külföldi vállalkozások számára, melyek gyárépítésbe kezdenek az Egyesült Államokban.

A héten érkezett a következő csapás: Trump bejelentette, hogy az USA az Európai Unióból behozott összes importtermékekre 20 százalékos vámot vet ki. Az intézkedés célja, hogy helyreállítsa az USA kereskedelmi mérlegét, egyúttal növelje az amerikai gyártókapacitást.

Mennyire fájhat ez Magyarországnak?

Az Egyesült Államok nem tartozik Magyarország legfontosabb exportpiacai közé: 2024-ben a magyar árukivitel 4,1 százaléka irányult Amerikába, és körülbelül 6 milliárd eurót tett ki. Viszonyításképpen: a teljes hazai áruexport értéke tavaly 144 milliárd euró volt, ezen belül Németországba 36 milliárd euró értékben vittünk ki árukat.

Az USA jelentősége inkább a magyar szolgáltatásexporton belül nagy, ezen a téren az Egyesült Államok volt Magyarország második legfontosabb felvevőpiaca 3,3 milliárd eurós értékkel. A magyar gazdaság egyik húzóágazatának számító üzleti szolgáltatóközpontok (BSC) számára nagy érvágás lenne egy amerikai sarc kivetése.

Azonban a most bejelentett védővámok egyelőre csak az áruforgalomra vonatkoznak, a szolgáltatásexportot nem érintik.

Brendan SMIALOWSKI / AFP

A 24.hu információja szerint eddig nem jelent meg olyan nyilvános felmérés, amely az amerikai kivitelben érintett vállalatok piaci súlyát és az exportjuk értékét számba vette volna.

Az USA-ba exportált legfontosabb termékek közé tartoznak a járművek, az elektronikai berendezések és a gépek. A kivitelben valószínűleg jelentős szerepet játszanak a Magyarországon befektető amerikai cégek, amelyeknek az exportjára szintén vonatkoznak a Trump-féle vámok. Bár a feldolgozóipari befektetések háttérbe szorultak a szolgáltatóközpontok beruházásai mögött, akadnak még hazánkban több ezer embert foglalkoztató amerikai gyártók. Ezek közé tartozik

  • az elektronikai iparban a Flex (korábban Flextronics),
  • a járműiparban az Aptiv (korábban Delphi)
  • és a Jabil Circuit.
  • Jelentős karcsúsításon esett át, de még mindig fontos szereplőnek számít a General Electric (GE).

A magyarországi székhelyű cégek közül elsősorban néhány gyógyszeripari vállalat számít jelentős exportőrnek, a legnagyobb Richter Gedeon Nyrt.-től azonban már jelezték, hogy az amerikai forgalmukban 10 százalék alatt van a klasszikus termékexport, míg a cég USA-ból érkező bevételeinek a nagy részét licenszdíjakon keresztül kapja az amerikai partnerétől. Ezt a konstrukciót a védővámok nem érintik.

Meglehet, hogy az Amerikába irányuló magyar export a valóságban valamivel nagyobb, mint amekkorát a statisztika tükröz, mivel működhetnek olyan gyakorlatok, hogy az itt gyártott termékeket először Németországba viszik, majd ott vámolják el, s aztán továbbítják az Egyesült Államokba – fejtette ki lapunknak Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza, de ennek az értékét nem tudta megbecsülni.

A 24.hu által megkérdezett szakértők szerint

nincs Magyarországon olyan jelentős vállalat, amelynek az exportjában akkora súlya lenne az amerikai piacnak, hogy a védővámok nyomán gyárbezárásra kényszerülne.

Sőt, az alacsony bérköltséggel termelő magyar gyártási helyszínekről egyáltalán nem éri meg elvinni a kapacitásokat. Arra sem lehet számítani, hogy az export leáll vagy megakad, hiszen az Egyesült Államok gyártókapacitásai nem alkalmasak arra, hogy a külföldi behozatalt máról holnapra kiváltsák. Az USA-ban a munkanélküliség 4 százalék körül alakul, ami közel van a teljes foglalkoztatáshoz, eközben a kormányzat a bevándorlást is korlátozná. Nem tudni, hogyan találnak majd elegendő embert, akik a Trump által megálmodott új gyárakban hajlandók lennének munkát vállalni.

Az Amerikába exportálók körében az lesz majd a nagy kérdés, hogy a kivitel mekkora része esik ki, azaz milyen mértékben kell majd szűkíteni a kapacitásaikat.

The post Újabb frontot nyithat az unió és az Orbán-kormány között az amerikai védővám first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest