Ma ünneplünk, holnap kora reggeltől elkezdünk dolgozni
– kommentálta vasárnap a választás utáni első részeredmények megjelenését Friedrich Merz, a német kereszténydemokrata CDU elnöke, a csak Bajorországban induló CSU-val közös kancellárjelölt.
A német újraegyesítés óta nem látott részvétellel lezajlott voksoláson a választásra jogosultak 82,5 százaléka jelent meg. Az előzetes hivatalos végeredmény szerint az új, 630 fős német alsóházba a következő pártok jutottak be:
- első helyen a kereszténydemokrata CDU/CSU, amely a szavazatok 28,5 százalékával 208 mandátumot szerzett.
- Másodikként a szélsőjobboldali AfD, amely a 2021-es szavazatszámát megduplázva 20,8 százalékkal 152 képviselőt küldhet a parlamentbe.
- Története legrosszabb parlamenti eredményét érte el a harmadik helyével az eddigi kancellár, Olaf Scholz szociáldemokrata SPD-je, amely 16,4 százalékot szerezve 120 képviselőt delegál a Bundestagba.
- Az eddigi koalíció másik pártja, a Zöldek a negyedik helyen 11,6 százalékkal 85 mandátumot gyűjtött.
- Ötödik lett a kampányhajrá nyertese, a baloldali Linke, amely 8,8 százalékot és ezzel 64 mandátumot szerzett.
Nem jutott viszont a parlamentbe az a két kispárt, amelyeket az 5 százalékos választási küszöb környékén mértek a választást megelőző napokban is:
- a liberális FDP, amely miatt tulajdonképpen előrehozott választásokat kellett tartani, miután tavaly év végén arra kényszerítették Scholzot, hogy rúgja ki pénzügyminiszter pártvezérüket, Christian Lindnert, 4,3 százalékot ért el. Lindner még vasárnap éjjel bejelentette, hogy távozik a politikából, másnap pedig csatlakozott hozzá Marco Buschmann, a párt második embere is.
- Míg a tavaly év elején Sahra Wagenknecht vezérletével a Linkéből kivált, majd ősszel három keletnémet tartományi parlamentbe is bejutó BSW 4,972 százalékot szerzett végül, így a radikális baloldali, de migrációellenes éppen csak kimarad a Bundestagból.
Mindez azt jelenti, hogy elsőként Merz próbálkozhat meg a kormányalakítással.
Győztesek, vesztesek
Bár a választást megnyerte, sőt a 2021-es eredményéhez képest 4,4 százalékpontnyit még erősödött is a CDU/CSU, még sincs oka a felhőtlen örömre. Egyrészt 4–5 százalékkal kevesebbet ért el, mint amit a közvélemény-kutatások mértek neki a szociáldemokrata-zöld-liberális kormány tavaly év végi bukásakor, ráadásul történetük eddigi legrosszabb, 2021-es eredményét felülmúlni nem számít kiugró teljesítménynek. Ezzel az eredménnyel a jobboldali szövetség alaposan megnehezítette azt az utat, amely egy kormánykoalíció létrehozásáig vezet.
The post Újra a merkeli felállás jöhet Németországban – mégis teljesen másképp first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu