Az ázsiai lódarázs veszélyeire figyelmeztet közleményében az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) – írja az Agrokult. A Kínában őshonos rovar a házi méhekre vadászva, inváziós fajként sok európai országban komoly károkat okoz a méhészetekben, és immár Szlovákiában is terjedőben van.
Az ázsiai lódarazsat 2023-ban észlelték először Magyarországon, a Győr-Moson-Sopron vármegyei Kimlén. A fészket az OMME munkatársai külföldi szakemberekkel együtt találták meg, majd megsemmisítették.
Hazánkban azóta nem bukkantak a veszélyes faj egyedeire, ám a szakértők arra számítanak, hogy 2025-ben újra megjelenhet.
Az OMME szerint az idegenhonos faj egyedeit úgy ismerhetjük fel, hogy
- kisebb, mint az őshonos európai lódarázs, hossza nagyjából 2,5–3 centiméter;
- színe sötét, potroha vége sárgás-narancssárgás;
- lábainak alsó része jellegzetesen sárga;
- a fészkei a szabadban, főként magas fákon vagy bokrokon, esetleg a talajszinten találhatóak, bejáratuk pedig alul helyezkedik el, szemben az őshonos lódarazsak fészkeinek oldalsó nyílásával.
Az OMME arra kérte a lakosságot, hogy amennyiben észleli a káros rovart, jelezze a szervezet hivatalos e-mail-címén (velutina@omme.hu). Az egyesület online szórólappal is segíti a beazonosítást.
Az ázsiai lódarázs mérge egyébként kevésbé toxikus, mint hazai rokonáé, egyesek azonban allergiások lehetnek rá. Az egyedek nem különösebben agresszívak, fészküket ugyanakkor védhetik.
The post Újra megjelenhetnek Magyarországon az ázsiai lódarazsak first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu