Üzenetírásra és játékra találták ki az ezredforduló legfeleslegesebb, tiniknek szánt kütyüjét

Thumbnail for 6493965

Okostelefon nélkül ma legtöbben már képtelenek lennének elképzelni a mindennapjaikat, hiszen a napi időjárástól a hírolvasáson át sokan a munkahelyi teendőik legalább egy részét is azon keresztül oldják meg.

A két legismertebb rendszer, az iOS, illetve az Android 2008-as megjelenése előtt is volt már lehetőség ugyanerre: a főleg üzletembereket célzó Blackberry-, illetve Windows Mobile-eszközök már az ezredfordulón feltűntek a piacon.

A tizenévesekre ekkor még senki sem gondolt, a mobiltelefonok pedig túl drágák voltak ahhoz, hogy mindenkinek lehessen egy – gondolta egy amerikai startup, a Cybiko, amit a mesterséges intelligencia, a gépi tanulás egyik úttörője, a Szovjetunióból induló ABBYY alapítója, David Yang hívott életre.

Az 1998-ban, a cég az Egyesült Államokba való részleges áttelepítését követően elindult fejlesztést egy hat országban készített felmérés előzte meg: ebből kiderült, hogy a fiataloknak igenis szüksége van egy olyan eszközre, amin tarthatják egymással a kapcsolatot.

Az első prototípus 1998 októberében készült el, 1999 végére pedig meg is született a végső verzió, ami egyszerre akár háromezer eszköz mindenféle adótorony nélkül való hálózatba kötését tette lehetővé.

A gyártási nehézségek miatt hivatalosan csak 2000 áprilisában piacra dobott eszköz mai szemmel nem ígért túl sokat: egy megosztó (öt színben gyártott) testbe bújtatott teljes értékű billentyűzetet, fekete-fehér képernyőt, egy SmartMedia-kártyákat fogadó MP3-lejátszót, a kisebb távolságra lévő többi Cybikóhoz csatlakozni képes adó-vevő rendszert, valamint játékok és alkalmazások letöltésének lehetőségét.

A húszmillió dolláros befektetés meglepő módon villámgyorsan megtérült, hiszen a 139 dolláros készülékárak mellett már az első évben félmilliót (ennek felét az adventi időszakban) adtak el belőle, köszönhetően talán a tamagocsikat a stratégiai játékokkal vegyítő CyLandiának, amiben egy apró Cy-B nevű lényt kellett felnevelni. A játék a Cybiko kikapcsolt állapotában is folytatódott, a kis lények pedig nem megfelelő odafigyelés esetén világgá mentek: átfutottak egy közeli eszközre.

A második év a szeptember 11-i támadások, illetve a dotcom-lufi kipukkadása már nem alakult ilyen jól, hiszen a cég hiába dobta piacra a szépnek az elődjénél is kevésbé nevezhető Cybiko Xtreme-et, az játékkonzolként nem tudott igazán jó alternatívát nyújtani a Game Boy Color, illetve a Game Boy Advance mellett, az üzenetküldésre pedig egyre olcsóbb mobiltelefonok álltak rendelkezésre.

Der Sascha, ill. liftarm / Wikimedia Commons Balra az első, jobbra a második generáció.

A fejlesztő cég 2001 folyamán ennek hatására két darabra szakadt: az egyik a meglévő hálózatot igyekezett fenntartani, a másik pedig a játékfejlesztésre helyezte a fókuszt, rövidesen szoros együttműködést kiépítve a Motorolával, a Nokiával, valamint számos, ma is létező vállalattal.

A Cybiko 2003-ban aztán végül beszüntette a működést, a túlélő példányok azonban még ma is gazdát cserélnek a különböző internetes piactereken.

The post Üzenetírásra és játékra találták ki az ezredforduló legfeleslegesebb, tiniknek szánt kütyüjét first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest