Válasz Online: Szóban elkeztek felmondani a Károli egy sor bölcsészoktatójának

Thumbnail for 6479623

Több tucat oktatójától készül megválni a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE) Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara a nyár végéig. Az oktatók egy részét már szóban értesítették, a hallgatók egy részét a Pázmány Péter Katolikus Egyetemre terelhetik – írja a Válasz Online.

Bár az egyetem vezetése januári közleményében még azt ígérte, hogy a tizennyolc bölcsészképzés, amelyek tervezett megszüntetésére az év elején derült fény, fokozatosan fut majd ki, az érintett szakok oktatói az elmúlt hetekben sorra telefonhívásokat kaptak, majd időpontot a BTK dékánjához, aki közölte velük, hogy a jogviszonyuk augusztus 31-gyel véget ér.

A képzések felszámolása több száz hallgatót érint. Ők, amikor tudomásukra jutott, hogy fel fognak mondani a tanáraiknak, beözönlöttek a szenátusi ülésre, ahol kérdéseket intéztek az intézmény vezetőihez. A rektor, Trócsányi László, korábbi igazságügyi miniszter, majd fideszes EP-képviselő azonban még a kérdések feltétele előtt elhagyta a termet – írja a lap.

Az egyetem vezetése, érzékelvén a hallgatók ellenállását, a közelmúltban igényfelmérést végzett, amely keretében három opció közül választhattak azok, akiknek most megszüntetik a képzését:

  • átmennek a Pázmányra,
  • vendéghallgatók lesznek a Pázmányon, de károlis diplomát kapnak,
  • maradnak a Károlin.

A hallgatóknak aránylag rövid határidővel kellett dönteniük arról, hogy melyikre voksolnak, anélkül, hogy a részletekbe beavatták volna őket. A lap szerint okkal feltételezhető, hogy a harmadik opció lényegében megegyezne a másodikkal, annyi különbséggel, hogy így nem a diákok lennének vendéghallgatók, hanem a pázmányos tanárok lennének vendégoktatók.

A folyamat a lap szerint már egy éve elkezdődött. A bölcsész szakok kivezetése ellen az előző dékán korábban tiltakozott. Az ő mandátumának lejártával egy új dékán került a bölcsészkar élére, aki nem az egyetemi oktatók közül került ki. Csoma Mózes korábban szöuli nagykövet volt, amikor pedig megérkezett, a dékánság mellé kapott egy koreai tanszéket is a karon. A lap cikke szerint ő feltehetően nem is állt ellen a Fenntartói Testület döntésének.

Az egyetem Művészettudományi és Szabadbölcsészeti Intézeténél több olyan szak is működött, amelyek nagy létszámmal működtek, és ezek közül többől csak a Károlin volt levelező szak.

Az állami támogatásokból érkező fejpénz alapján tíz hallgató fölött abszolút nyereséges egy szak – írták.

Az intézkedések mögött ugyan állhatnak anyagi okok, de az átszervezés lehetséges okai között az is felmerült, nem arról van-e szó, hogy a csodálatosan szép Károlyi-Csekonics-palotát, amelynek egykori fogadóépületét – ahová az oktatók csak külön engedéllyel léphetnek be – vissza kell adni az államnak, miután felépült a Markusovszky téri új kampusz.

A kormány 2020 januárjában 2,6 milliárd forinttal támogatta az egyetem Markusovszky téri kampuszának felépítését. Az egyetem nemrég 6,5 milliárdért árverésre bocsátotta a volt BÁV-székház épületét, és a közelmúltban elcserélt egy hegyvidéki ingatlant is, amit szintén ajándékba kapott a református egyház. Az állam a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő adatsora szerint több mint 25,5 milliárd forint értékben adott át ingatlanokat a református egyháznak, ebből közel 6 milliárd forintnyit már a kegyelmi ügy után. A megszüntetendő szakokon a lap szerint a Károli Gáspár Református Egyetemet fenntartó egyház azonban mindössze néhány tízmillió forintot takaríthat meg.

A lap megkereste a Károli Gáspár Református Egyetem vezetését, de a kérdéseikre nem kaptak választ.

The post Válasz Online: Szóban elkeztek felmondani a Károli egy sor bölcsészoktatójának first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest