6000 éves, szertartási célokat szolgáló épületegyüttes maradványaira bukkantak a kelet-törökországi Tadım faluban – számol be az Arkeonews. A kőrézkor végére vagy a bronzkor elejére datálható lelőhely az Eufrátesz felső medencéjének egyik legkorábbi ismert rituális építészeti emléke.
A török kulturális és idegenforgalmi minisztérium koordinálásával zajló ásatások középpontjában a tadımi várrom és halom (Tadım Höyüğü) áll. A szakértő egy ideje úgy vélik, hogy a lelőhelyen egy vallási központ maradványai rejtőznek.
A legújabb munkálatok során egy olyan komplexumot tártak fel, amelyhez egy késnyomokat tartalmazó oltárkő, valamint egy, a vér elvezetésére szolgáló csatorna tartozik.
A helyszínen emberi és állati maradványokat is felfedeztek, úgy tűnik, a korabeliek a helyszínen áldozatokat mutattak be.
A kutatók egy tűzrakót, valamint négy platformot is megtaláltak, utóbbiakon különféle felajánlásokat helyezhettek el. Ezek mellett különféle szertartási és háztartási tárgyakra bukkantak.
Ergün Demir, a vizsgálat vezetője szerint az építészeti struktúrákat vályogtéglafalakkal erősítették meg, ezzel növelve a természeti csapásokkal és betolakodókkal szembeni ellenállóságot. A lelőhelyen az épületek szorosan egymás mellé rendeződnek, ami komoly tervezésre utal.
A régióban épp a korszakban kezdtek el kialakulni a szervezettebb települések. „A Tadımban talált leletek nemcsak a vallási gyakorlatokat, hanem a társadalmi komplexitás és a gazdasági tevékenység korai jeleit is mutatják” – tette hozzá a kutató.
A Tadım Höyüğü Törökország keleti részének egyik legígéretesebb régészeti lelőhelyének számít. A Mezopotámiát és Anatóliát összekötő térség már évezredekkel ezelőtt is kulturális olvasztótégelynek számított, amely igen fontos szerepet töltött be a civilizáció fejlődésében.
The post Vérelvezető csatornát találtak az ősi épületben first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu