Veszélyes hely az internet, de nem lehetetlen megvédeni tőle a kisgyerekeket

Napjaink Magyarországán a gyermekvédelem kiemelten fontos helyet foglal el a közbeszédben, ez a témakör képes köztársasági elnököket megbuktatni és a semmiből politikai pártokat felnöveszteni. Ennek ellenére méltatlanul kevés szó esik arról, milyen veszélyek leselkednek a kiskorúakra az online térben, illetve hogyan óvhatjuk meg őket ezektől. Lapunk utánajárt, mi mindenre érdemes odafigyelnie egy szülőnek, ha azt szeretné, hogy a gyermeke egészséges kapcsolatot alakítson ki a modern élet szerves részét képző technológiai eszközökkel, és ne lehessen visszaélés áldozata, amikor az internetet használja.

Átverések, kizsákmányolás, fejlődési rendellenességek

Ha forgalmasabb időszakban eltöltünk néhány órát egy bevásárlóközpontban, könnyen találkozhatunk olyan, akár még csecsemőkorú gyerekkel, aki egy megállás nélkül videókat lejátszó telefon kijelzőjét bámulja a babakocsijában ülve, hogy a szülei közben zavartalanul nézelődhessenek. Kétségtelen, hogy az okoseszközök kiválóan képesek lekötni a gyerekek figyelmét, azonban ennek a módszernek a hosszú távú hatásai kifejezetten károsak rájuk nézve. Friss tudományos kutatások szerint a gyermekkori eszközhasználat többek között

Éppen ezért a svéd egészségügyi hivatal például azt ajánlja, hogy kétéves kor alatt egyáltalán ne lássanak képernyőt a gyerekek. Idővel aztán persze meg lehet őket ismertetni az okoseszközökkel, sőt, ez szükséges is, hiszen mára annyira a kapcsolattartás és információtovábbítás alapjává váltak, hogy jóformán a tanuláshoz is elengedhetetlenek. Két- és ötéves kor között napi egy órát, 6 és 12 év között pedig már két órát is eltölthetnek képernyő előtt, azonban fontos, hogy ezt a szülők felügyelete és útmutatása mellett tegyék.

Az internet használata ugyanis sok szempontból hasonlít a biciklizésre: a gyerekeket csak akkor szabad elengedni egyedül tekerni a városba, ha már elég idősek és megtanítottuk nekik a közlekedési szabályokat, máskülönben könnyen a busz elé hajthatnak.

Az online térben a busz helyett átverésektől, zaklatástól, illetve az ő koruknak nem megfelelő, felkavaró tartalmaktól kell megóvnunk őket.

Ennek legjobb módja természetesen az edukáció, vagyis, ha a szülők és a tanárok aktívan oktatják a gyermekeket arról, hogyan ismerhető fel egy rosszindulatú felhasználó vagy egy adathalász weboldal. Ameddig viszont ezeket nem képesek önállóan azonosítani, élhetünk technológiai segítséggel, hogy elzárjuk előlük a káros tartalmakat.

Hogyan használhatók a gyermekvédelmi funkciók?

Cikkünk hátralévő részében bemutatjuk, hogy a különböző okoseszközökön milyen beállításokkal korlátozhatjuk a gyermekek hozzáférését kiválasztott tartalmakhoz. A szövegben található hivatkozásokra kattintva részletes útmutatók nyílnak meg, amelyek segítenek ezen funkciók használatában.

Monika Skolimowska / picture alliance / Getty Images

Hogyan tehetjük biztonságossá az internetet?

The post Veszélyes hely az internet, de nem lehetetlen megvédeni tőle a kisgyerekeket first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest