A kínai állami média szerint egyre gyakoribb a kínai gyerekek körében a humán metapneumovírus (HMPV) – írja a Live Science. A kórokozó felső légúti megbetegedést és potenciálisan súlyos tüdőfertőzést képes előidézni.
Kan Biao, a kínai járványügyi központ fertőző betegségekre szakosodott intézetének igazgatója december 27-én jelentette be, hogy a 14 éves és annál fiatalabb gyermekek körében emelkedik a HMPV aránya. A növekedés mértéke és oka még mindig nem világos, Kínában a légúti betegségek általános terjedése a mostani télen egyébként alacsonyabb, mint az elmúlt esztendőkben.
Andrew Easton, a brit Warwick Egyetem virológusa szerint a HMPV-t a századfordulón fedezték fel, és azóta világszerte komoly problémának tekintik.
A kockázat nem változott jelentősen az elmúlt 25 évben, ennek ellenére aggasztó, ha nő a fertőzés gyakorisága, ezért fontos kivizsgálni az okokat.
A betegség gyakori tünetei közé tartozik a köhögés, a láz, az orrdugulás és a légszomj, ezek azonban hörghuruttá vagy tüdőgyulladássá fejlődhetnek. Az amerikai járványügyi központ (CDC) szerint a vírus főként kisgyermekeket, időseket és legyengült immunrendszerű személyeket fenyeget.
Easton kiemelte: a HMPV leginkább az egyévesnél fiatalabb babákra jelent veszélyt – ugyanez igaz többek között a szezonális influenzára. A szakértő szerint nagyon fontos felismerni a fertőzési mintákban bekövetkező változásokat, majd azonosítani a lehetséges okokat, hozzátéve: nem valószínű, hogy mutációk felelősek az esetszám emelkedéséért.
A HMPV ellen nem áll rendelkezésre vakcina, ahogy specifikus kezelés sem, a terápia támogató jellegű, a tünetek enyhítésére és az életjelek stabilan tartására fókuszál. A fertőzés időtartama változó, de hasonló más légúti megbetegedésekéhez. A vírus úgy terjed, mint az influenza és a Covid-19 kórokozója, ezért a védekezési lehetőségek is azonosak.
The post Veszélyes légúti fertőzés okoz járványt Kínában first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu