Visszakapja az eredeti arcát a szántódi rév, a modern magyar építészet egyik ikonja

Thumbnail for 6334334

A Balaton körül szinte minden településen találhatunk csodás modern épületeket, amik sokszor hajszálpontosan illenek a nyugat-európai építészet épp aktuális trendjeibe: ennek egyik legkitűnőbb példája a szántódi rév, ami Dianóczki János építészeti, illetve Detre Dezső statikai tervei szerint 1967-re jelent meg a magyar tenger partján.

A papírcsónakot idéző struktúra sziluettjével szinte azonnal ikonná vált, az elmúlt évtizedekben azonban az arca sokat változott, jellegtelenebbé vált.

A váróterem két átlós sarokpontján a földig levezetett héjszerkezetből készült. A tető felemelt másik két sarokpontja 8 méter magas. Ez az erős magasságkülönbség merész vonalvezetést biztosított a héjszerkezetnek. A csarnokot az útra átlósan helyezték el, és így a kiemelkedő héjszerkezet a Balaton felé felfokozott kilátási lehetőséget biztosít. A héjszerkezet perembordája az üvegfal oszlopaival van alátámasztva. A földbe lefutó perembordák vízszintes terhelését padlója alatt elhelyezett vonórúd veszi fel

– így mutatta be a páros a vasbeton miniatűr templomává vált közös munkáját, ennek most viszont már csak egy része látszik, hiszen az üvegfalat elcsúfító, a Balatonra utaló matricák, valamint a színezett betonfelületek eleve rontják a képet, a szolgálati rész arca pedig gyökeresen megváltozott, sőt, a mérete is jócskán nőtt.

Google Street View A 2011-es állapot – még az üvegfelületet fedő hullámmatrica nélkül, de már a számos bővítéssel.

Az átépítések során

egy önálló épületkomplexumot alakítottak ki, amely léptékében a héjszerkezet fölé nő, és ezzel csorbítja ez eredeti szerkezet nagyvonalúságát. Ez az additív bővítés csak tovább fokozza a révhez vezető utat kísérő kereskedelmi egységek amúgy is zavaros összképét

írta a témában jegyzett fontos írásában Wettstein Domonkos, aki attól tartott, hogy a védettség nélküli utasváró héjszerkezete, illetve nyeregfelülete biztosan megmarad, az üvegfelület részletei, osztása, valamint a horizontális tömeg azonban jó eséllyel el fog tűnni.

Globetrotter19 / Wikimedia Commons A 2021-es állapot, immár a matricázással.

Most minden jel arra mutat, hogy ez mégsem így történik majd, hiszen a BORD Építész Stúdió (néhány korábbi munkájukat itt mutattuk be) január végén közzétett látványtervei szerint a szerkezet visszakapja az eredeti részleteit, sőt, a szolgálati szárny is eredeti méretére zsugorodik össze.

Az építésziroda így ír az általuk az idei év egyik legizgalmasabb projektjének tekintett munkáról:

helyreállítjuk az […] utasvárót, mely a jövőben is a kikötő ikonikus eleme marad. Kiemeljük a hely egyik legszebb természeti értékét, a nádas látványát. Egy levegőbe vezető kilátó útvonal létesítése által ráláthatunk majd a vízre, a nádasra és teljes kikötőre, valamint kisétálhatunk a mólóra. A szükséges kiszolgáló funkciókat tartalmazó új épületegység L alakban megtört tömege szorosan kapcsolódik a sétaúthoz és egyszerű térfalat képez a kikötő és a nádas között.

Az épület eredeti arcáról ebben a galériában gyűjtöttünk össze néhány fotót:

The post Visszakapja az eredeti arcát a szántódi rév, a modern magyar építészet egyik ikonja first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest