Egész Európa futball-lázban égett 1953. november 25-én, amikor a világ két legjobbnak tartott válogatottja, az angol és a magyar csapott össze a londoni Wembley-stadionban. A meccset maguk az angolok nevezték az évszázad mérkőzésének. A 6:3-as magyar győzelem égbe emelte az Aranycsapatot, miközben porba alázta a vendéglátót: a brit szurkolók, a szövetség, a közvélemény is revansot követelt. Ez meg is történt 1954. május 23-án a Népstadionban. A végeredmény korántsem volt borítékolható, a magyar–angol mérleg erősen a vendégek javára billent: idegenben először az említett meccsen sikerült legyőzni az őket, és hazai pályán is csak egyszer, még 1934-ben – írja a Rubicon.hu.
A délután 17:30-kor kezdődő meccsre óriási volt az érdeklődés, a Népstadiont erre az alkalomra 85 ezer fő befogadására tették alkalmassá. A Népsport szerint viszont a mérkőzést 92 000 fő látta, mivel sokan bemásztak vagy különböző objektumokra felmászva nézték végig. A díszpáholyban helyet foglaltak a párt és állam legfőbb vezetői Rákosi Mátyással az élen, a szovjet és az angol nagykövet, „kelet és nyugat összecsapásából”a magyar vezetők a kommunizmus felsőbbrendűségének bizonyítékaként tekintettek a magyar csapat remélt győzelmére. Nem kellett csalódniuk, a végeredményről a pesti utca ezt mondta: „az angolok egy hétre jöttek, és hét egyre mentek”.
A 7:1-es végeredmény az angol válogatott története legnagyobb vereségét szenvedte el. A szakértők korabeli értékelése szerint Puskásék egyéni zsenialitása mellett a magyarok játékrendszere volt a nagy vereség oka, a tradicionális angol WM-rendszer nem tudta megállítani az Aranycsapatot. A magyar válogatott Hidegkuti személyében visszavont középcsatárral játszott, míg az egyik középpályás inkább védekezett. Ehhez magas védelmi vonalak és letámadás párosult, aminek hatékony végrehajtása érdekében nagyon kötetlen szerepek alakultak ki. A szélsőhátvédek is felfutottak, nemegyszer előfordult, hogy helyet cseréltek a szélsőkkel, amit az ellenfél nem tudott követni.
Túlsúly a védekezésben, emberfölény a támadásban!
– fogalmazta meg visszaemlékezésében Grosics Gyula. A májusi nagy siker ellenére hat héttel később, július 4-én Puskásék elbukták a világbajnoki döntőt, a szisztéma kiválóságát viszont jól mutatta, hogy egy hasonló játékrendszerre építve nyert 1958-ban világbajnokságot a brazil válogatott.
The post Visszavágó: egy hétre jöttek és 7:1-re mentek az angolok first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu