Vitézy Dávid: 23 különálló városra darabolja Budapestet a kormány területi önazonosságról szóló törvénye

Thumbnail for 6512727

A szabad sajtó és a civil szervezetek működését ellehetetlenítő átláthatósági törvény mellett a kormány a parlamentnek a helyi önazonosság védelméről szóló jogszabályt is. Ez az a Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter által kidolgozott jogszabály, amivel a Fidesz eszközöket adna az önkormányzatoknak, hogy korlátozhassák, ki költözhet be a településükre.

Vitézy Dávid, korábbi főpolgármester-jelölt, a Podmaniczky Mozgalom fővárosi frakcióvezetője szerint ez Budapest számára beláthatatlan következményekkel jár majd: „A törvényjavaslat rögtön az elején kimondja, hogy Budapesten a kerületi önkormányzatokra kell alkalmazni – innentől tehát Budapest minden korábbinál erőteljesebben 23 db különálló városból áll majd.

Ha ezt a törvényt elfogadják, bármely budapesti kerület úgy dönthet, hogy korlátozza a kerület lakosságszámát, és a további betelepülők elkerülése érdekében a bármely más kerületből és persze településről való betelepülést megtiltja, súlyos anyagi feltételekhez köti.

Vitézy azt írta a Facebookján, hogy a törvény szerint innentől két budapesti kerület közötti költözés esetén betelepülőnek minősül az a természetes személy, aki az adott kerületben ingatlantulajdonnal, lakóhellyel, vagy tartózkodási hellyel nem rendelkezik, és a településen kíván ingatlant szerezni vagy lakcímet létesíteni. Budapesten a kerületi önkormányzat rendeletében dönthet arról, hogy betelepülő számára lakcím egyáltalán nem, vagy csak bizonyos feltételekkel létesíthető, tette hozzá. Emellett az önkormányzat a betelepülést – mind az ingatlanszerzés, mind a lakcímlétesítés tekintetében – adófizetési kötelezettséghez kötheti, amelynek szabályait a helyi adókról szóló törvény állapítja meg.

Ráadásul ingatlan eladása esetén elővásárlási jog biztosítható a többi között az önkormányzatnak, vagy az önkormányzat által az elővásárlási jog gyakorlására kijelölt gazdasági társaságnak, vagy a telekszomszédnak is. Vitézy szerint a törvény értelmében például a hegyvidéki önkormányzat is megtilthatná, hogy pestiek költözzenek a kerületbe.

Egyrészt Budapest egy város, nem 23 kerület. Nonszensz, hogy a főváros polgárainak a kerületek közötti költözését minden kerület kénye-kedve szerint eltérő feltételekhez, anyagi szerepvállaláshoz, eltérő adóteherhez kötheti. Ez a budapesti városfejlesztést teljesen lebéníthatja. Képzeljük el, hogy amikor valaki a Király utca egyik feléről a másikra költözik, miként tud Erzsébetváros »önazonossága, szokásai, hagyományai” szempontjából lényeges kötelezettséget teljesíteni?

– írta Vitézy, aki szerint ez a típusú hozzákötése a magyar embereknek a születési helyükhöz és településükhöz valójában a nagyvárosok és különösen Budapest gazdasági fejlődése szempontjából lehet rendkívül káros .

Vitézy kiemelte, hogy Budapest rozsdaövezeteiben 71 ezer lakást lehetne megépíteni, csak Rákosrendezőn nagyjából 10 ezret, aminek a törvényben foglalt új, kerületi önvédelmi szabályok tehetnek keresztbe.

A budapesti lakhatási problémát sem kezelik Vitézy szerint a jogalkotók, hiszen a törvény „nem foglalkozik a rengeteg üres és üzleti célra hasznosított lakással, nem foglalkozik a társasházi törvények elavult rendelkezéseivel, nem foglalkozik a bérlakás-piac fejlődését akadályozó elavult szabályokkal, nem foglalkozik a kétszintű önkormányzati rendszer már ma is a városfejlődést ezer ponton nehezítő szabályaival, és végképp nem foglalkozik a XXI. századi városfejlesztést akadályozó rengeteg országos építési szabállyal” .

Kapcsolódó
„A felére verhetik le az ingatlanok értékét a Balatonnál és a főváros környékén”, éles kritikát kapott Navracsicsék tervezete

A szakember szerint akár a korlátozások bevezetésének lehetősége is leértékelő tényező lehet.

The post Vitézy Dávid: 23 különálló városra darabolja Budapestet a kormány területi önazonosságról szóló törvénye first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest