Sok víz lefolyt a Dunán az első postabélyegek 1840-es megjelenése, illetve azok Magyarországon tízéves spéttel való feltűnése óta.
Ez a közel két évszázad számtalan furcsaságot hívott életre, egyikük sem volt azonban annyira szokatlan, mint amit az India és Tibet által közrefogott Bhutáni Királyság váltott valóra: a Sárkányországnak is nevezett kis országban 1972-ben a világ első zenei bélyegeit hozták forgalomba, a rajtuk lévő zene pedig ma is meghallgatható.
Ezek valójában apró vinyl korongok voltak, rajtuk egy-egy népdallal, valamint angolul, illetve a helyi dzongkha nyelven előadott történetekkel.
A B oldalukon öntapadós réteget viselő korongok jóval nagyobbak voltak egy átlagos postabélyegnél, így félő, hogy sokuk a célba érésig meg is sérült, a szerencsés túlélők azonban most, több mint ötven évvel később nem ritkán 40-50 ezer forintnyi dollárért, euróért, vagy fontért cserélnek gazdát.
Az ötlet egyébként a bhutáni bélyegkiadást 1962-ben beindító amerikai vállalkozó, Burt Todd fejéből pattant ki, aki több világelsőséget is hozott a királyságnak: ennek köszönhetően Bhután lett például az első ország, ami
- térhatású,
- alufóliára nyomtatott,
- selyemre nyomott,
- rózsaillatú,
- illetve dombornyomott bélyegeket
adott ki.
Szürreális, furcsa, vagy meglepő darabokat egyébként a Magyar Posta is kiadott: tavaly például különkiadással ünnepelték Korda György 85. születésnapját.
The post Zenélő bélyeget adott ki a hetvenes években Bhután, bármelyik lemezjátszón meg lehetett őket hallgatni first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu