Szemcseppként alkalmazható, zöldhályog és 2-es típusú cukorbetegség esetén alkalmazható készítményt fejlesztenek a Pécsi Tudományegyetem (PTE) szakemberei – derül ki az intézmény közleményéből.
A PTE kutatói szerint PACAP nevű neuropeptid oldott formában, szemcseppként enyhítheti a zöldhályog és 2-es típusú cukorbetegség hatására jelentkező diabéteszes retinopátia tüneteit.Ennek igazolására állatkísérleteket végeztek, amelyek arra mutattak, hogy egy heteken át tartó, szemcseppes kezelés védő hatást tud kifejteni e két kórkép esetében. A kutatók emberek számára is alkalmassá szeretnék tenni a készítményt, hogy az oldott neuropeptides szemcseppből gyógyszerjelölt lehessen.
A PACAP idegvédő és általános sejtvédő hatású, amely több emberi szövetben és sejtben is jelen van. A pécsi kutatók megfigyelték, hogy hiánya gátolja a szaporodást, gyorsítja az öregedési folyamatok kialakulását és a halálozást. A PACAP-hiányos egerekben jóval korábban megjelennek az idős korra jellemző elváltozások az ízületekben, a retinában vagy az agyban.
Eredményeik szerint a PACAP laboratóriumi markerként segíthet diagnózist is felállítani, mivel az akut stresszel járó kórképeknél – például vérzés, infarktus esetén – megemelkedik a szintje, a krónikus, hosszan tartó betegségek – például Parkinson-kór vagy a myeloma multiplex – esetén pedig lecsökken.
The post Zöldhályog és cukorbetegség esetén alkalmazható szemcseppet fejlesztenek magyar kutatók first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu