2025. január 29-e, szerda van. Európán markáns melegfront vonul át, Magyarországon vasárnap után hétfőn, majd kedden is megdőlt az országos napi melegrekord. A közéleti híreket a Fővárosi Közgyűlés aznapi ülésének történései dominálják, a videómegosztókon Majka legfrissebb száma, a Csurran, cseppen tarol. Külföldön Donald Trump frissen (újra) beiktatott amerikai elnök döntései és nyilatkozatai kavarják fel az állóvizet, Dél-Szudán fölött pedig lezuhan egy repülőgép, amelynek összes utasa életét veszti. Idehaza eközben Lilu és Görög Zita is reagál Deutsch Tamás EP-képviselő kínos küzdelmére az angol nyelvvel.
Egy álmatag hét szürke középső napja. Éppen megfelelő arra, hogy a televízió végleg fölfalja a futballt.
Az egész úgy kezdődött, hogy 2021-ben a Real Madrid elnöke kitalálta: át kell alakítani az európai topfutballt. Több bevételre, nagyobb televíziós jogdíjakra van szükség, hogy a klubok még több pénzt tudjanak eltapsolni fizetésekre, még nagyobb átigazolási összegeket szurkolhassanak le a szupersztárokért. Fenébe a korrekt versennyel, a posztmodern kapitalizmus a figyelem monetizálására épül, azaz a legnagyobb sztároknak a legnagyobb klubokban a helyük, akiknek vég nélkül, szinte kizárólag egymással szabad meccselniük. Ha így lesz, akkor lefölözhetőek a globális piac még alig érintett, szinte szűz területei Kínától Indián át egészen az amerikai kontinensig.
Az ötlet végül megbukott, de a Bajnokok Ligáját szervező Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) kénytelen volt ráeszmélni: vagy adaptálódik, vagy a legnagyobb klubok maguknak fognak versenysorozatot rendezni. Válaszul tehát kitalálták az átalakított, újrafazonírozott BL-formátumot, amelyben a korábbi 32 helyett 36 csapat vetélkedik egymással. Nincsen csoportbeosztás, nem játszik mindenki mindenkivel, viszont a korábbi hat helyett nyolc meccs jelenti az alapszakaszt, amelynek végén ráadásul mindössze tizenkét klub esik ki a versenyből, a többiek (kétszer annyian, mint a kiesők) folytathatják az egyenes kieséses sorozatban. Aligha lehetett volna tisztább a szándék: legyen több meccs, legyen nagyobb a változatosság, üljön tort a kiszámíthatatlanság – de végül egyetlen nagy klub, egyetlen komoly csapat se búcsúzzon idő előtt a sorozattól.
A szeptemberben startoló alapszakasz kezdetben csendesen csordogált. Feltűnt ugyan néhányaknak, hogy mintha több lenne a „vízilabda-eredmény”, mint korábban, de a váratlan és szokatlanul erős góleső inkább elfedte a tét nélküliség gyanúját, mintsem erősítette volna az átszervezéssel kapcsolatos aggodalmakat. November tájékán már jól látszott, hogy néhány tradicionális nagycsapat (Manchester City, PSG, Bayern München, Real Madrid) kissé elszámította magát, és nagyon is kaparnia kell az utolsó fordulókban a bennmaradáshoz. Mindeközben pár újhullámos elemző kiszámolta: míg a korábbi rendszerben csupán a meccsek alig 4-5 százaléka dőlt el négy, vagy annál is több gólos különbséggel, addig az új lebonyolításban ez az arány a 20 százalékot verdesi.
De mindhiába – a tömeg hullámozva hömpölygött az árral, és a kiszámíthatatlanságot izgalomnak vélve ünnepelte az európai topfutball reformját.
The post A televízió fölfalta a futballt, a kedves nézők köszönik, jól vannak first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24sport