Hoki-vb: „Nem az ásót kell elővenni a súlyos vereségek miatt, hanem mindenkinek kalapot emelni a bennmaradás miatt”

Thumbnail for 6522398

A svájci hokiválogatottnak ennyire még sohasem szurkoltunk. Azzal ugyanis, hogy hétfőn este a norvégok egy végletekig kiélezett meccsen 1-0-ra legyőztek minket, eldőlt, hogy a magyar válogatott bennmaradásáról a keddi svájci-kazah ütközet dönt majd.

A vasárnap a magyar csapatot 10-0-ra elgázoló, a tavalyi világbajnokságon ezüstérmet szerző svájci csapat szerencsére nem borította a papírformát (bár az első két harmadban még az egekben volt a vérnyomásunk), 4-1-re verte a kazahokat, ami magyar szempontból óriási jelentőséggel bírt, ezzel ugyanis jövőre is az A csoportban szerepelhetünk.

Márpedig ez történelmi tett: korábban még nem volt rá példa, hogy egy feljutás után a magyar válogatott meg is ragadjon a világ legerősebb csapatai között.

A magyar csapat az elmúlt két A csoportos szereplés során ugyanúgy három ponttal zárt, mint most, de 2016-ban és 2023-ban ez nem volt elég a bennmaradáshoz. Kilenc éve hiába vertük meg a fehéroroszokat, mert a rivális hozott egy bravúrt a szlovákok ellen, majd az utolsó körben a már nem túl motivált franciákat is legyőzte, és ezzel megelőzött minket.

A fehéroroszok elleni győzelem 2016-ból:

Két évvel ezelőtt hitchcocki izgalmak után búcsúztunk az elittől: a franciákat hosszabbításban vertük, majd a mindent eldöntő meccsen egészen a szétlövésig mentünk az osztrákok ellen, de a büntetőket ők lőtték jobban – és ezzel visszacsúsztunk a divízió I-be.

Ahonnan tavaly a szlovénokkal közösen kapaszkodtunk vissza a legmagasabb polcra, és idén velük együtt maradtunk bent: ők a franciákat, mi a kazahokat vertük a bennmaradásért (Olaszország és Nagy-Britannia érkezik a helyükre a divízió I-ből).

Ilyen teljesítménnyel magyar csapat még nem nyert meccset az A csoportban, mint most a kazahok ellen. Nem a szerencsének köszönhettük, vagy annak, hogy a kapusunk ötvenből negyvenkilenc lövést védett, hanem lehokiztuk őket. Nagyon szép és hatékony játékot játszottunk, és ez azért is nagy szó, mert a kazah válogatott visszatérő vendég az A csoportban, amelynek 2021 óta folyamatosan tagja volt. A többivel – például a nagyarányú vereségekkel – is foglalkozni kell, de nem kell elővenni az ásót, hogy nekiálljunk gödröt ásni

– nyilatkozta a 24.hu-nak a korábbi válogatott klasszis, Ladányi Balázs, aki 2009-ben maga is játszhatott az A csoportban, miután a szapporói hősök 70 év után újra a legmagasabb osztályba juttatták a csapatot.

Egy óriási meccs 2009-ből, amikor 13 másodpercre voltunk a szlovákok elleni csodától:

A jelenleg a Budapesti Jégkorong Akadémiánál edzősködő Ladányi azt mondja, a nagycsapatok elleni vereségek mit sem számítanak, mivel a magyar válogatott hosszú éveken át azért dolgozott, azt kívánta, hogy bárcsak ugyanúgy bent tudna maradni az A csoportban, ahogy azt a franciák tették, akik rendre meg tudták nyerni azt az egy fontos meccset, és ezzel újabb vébére váltották meg a jegyüket a legjobbak közé.

„A játékosok nyilatkozatából azt látom, hogy nem vagyunk elégedettek, ami egyfelől jó, mert, ha egy profi jégkorongozó hátradől, az a pályafutása végét jelentheti, mert arról árulkodik, hogy nem törekszik a jobbra, vagy nem zavarja az, hogy többet is ki lehetett volna hozni az adott helyzetből. Viszont a kazahok legyőzése bennmaradást ért, ezzel pedig megtettük az első lépcsőt, ami még soha nem sikerült. Innentől pedig semmi más nem számít, csak az, hogy jövőre is az A csoportban szerepel a válogatott, ami rengeteg fejlődést hozhat a magyar jégkorongnak” – magyarázta Ladányi Balázs.

A kazahok elleni siker bennmaradást ért:

„Ez egy más szint. A legtöbben európai topligákból érkeznek, és nekünk is több ilyen játékosra lenne szükségünk” – mondta a norvégok elleni meccs után a 25 lövésből 24-et hárító Bálizs Bence, és hozzá hasonlóan Ladányi is ebben látja az előrelépés zálogát.

The post Hoki-vb: „Nem az ásót kell elővenni a súlyos vereségek miatt, hanem mindenkinek kalapot emelni a bennmaradás miatt” first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24sport

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest