A közelmúltban számolt be The Guardian a kreatin kapcsán végzett kutatások eredményeiről, melyek igazolták, hogy a kreatin a teljesítményfokozó hatás mellett a kognitív képességeinkre, az alváshiányból fakadó problémákra is jótékony hatással van.
Kreatin – azért az alvás nem helyettesíti!
A magyar sportitalgyártó R-Water Kft. sportcoach végzettséggel is rendelkező társtulajdonosa, Nagy-Parádi Tímea szerint örömteli olvasni ezekről az új hatásokról, az viszont legalább ilyen fontos, hogy a kreatint használók mit szűrnek le a megjelent kutatási anyagból. Ha például valaki rendszeresen túledzi magát, és közben nem figyel annyira az alvásra, akkor nem lenne jó, ha a cikket olvasva szöget ütne a fejében, hogy ha több kreatint fogyaszt, akkor még inkább elengedheti a regenerációhoz nélkülözhetetlen alvásmennyiséget. A megfelelő pihenést és az alvásidőt akkor sem spórolhatjuk meg, ha vannak olyan táplálékkiegészítők, amelyek aktívan segítik a testünk épülését.
A sokféle táplálékkiegészítő – például a kreatin, az L-karnitin, a BCAA és az egyéb aminosavak – korábban elsősorban a testépítők körében hódított, a többi sportágban lassabban terjedt el a használata. Ennek egyik oka, hogy a kreatinnak például eddig széles körben a feltöltő és a teljesítményfokozó hatását ismertük igazán. Azt tudtuk róla, hogy erőteljesen támogatja az izomtömeg növelését a nagy intenzitású, gyors mozgások során. Hogy milyen hatást tudunk elérni vele, az ezernyi szemponttól függ: ki mennyit visz be belőle, pontosan mikor fogyasztja, milyen volt eddig a fizikai állapota, milyen mozgástípushoz használja. Azt például tudjuk, hogy a sovány izomszövet fejlődését segíti a kreatin, de van, aki vizesedik tőle. Ezért fontos itt is a fokozatosság, figyeljük a testünk jelzéseit, s reagáljunk a reakcióira!
Kreatin – az agy egészséges működését is segíti
A kreatin a vizsgálat szerint felgyorsítja a szervezetnek energiát termelő ATP képződését, s ennek révén az ember hosszabb ideig válik képessé nagyon magas teljesítményre. Most már azt is tudjuk, hogy a kreatin fontos szerepet játszhat a kognitív funkciókban és az agy egészségének javításában is. A tanulmány szerint azoknál, akik alváshiányban szenvedtek, de kreatint fogyasztottak, mérséklődtek a kialvatlanság okozta panaszok, jobban tudtak koncentrálni, összeszedettebbek voltak napközben. A kialvatlansággal egyébként nagyon kell vigyázni, olyan hormonális változásokat idéz elő, amelyek hosszútávon igen rossz hatást gyakorolnak a szervezetre. A hiteles vizsgálatok szerint a napi 7-8 óra ideális alvásmennyiségnek számít.
Kreatinos sportitallal a jobb alvásminőségért
Nagy-Parádi Tímea a kutatás kapcsán jelzi, a testünkben minden mindennel összefügg. Hiszen az izmainkat akkor tudjuk fokozottan építeni, ha javítjuk az alvásminőséget. Márpedig a vizsgálat szerint a kreatinnak is köszönhetően pihentetőbb az alvás. Mivel az izomépítés egyik fontos szakasza az alvás, ha jobban alszunk, azt az izomzatunk is megköszöni, jobb teljesítményre lesz képes. Egy pihentető alvás után jobban tudunk összpontosítani, és több energia jut az izomépítésre is.
A kreatin a természetben is megtalálható, a halakban, a vörös húsokban, a csirkében, a tej- és sajtfélékben nagyobb mennyiségben jelen van. Ezt a mennyiséget érdemes igény esetén táplálékkiegészítőkkel megtoldani. Az izomépítés támogatásához az R-Waternél is elérhető egy energiaszegény sportital, az Absolute Live Kreatin + L-Glutamin, amelyben van kreatin.
A vegetáriánusoknak nagyobb szüksége lehet a táplálékkiegészítőkre
Azoknak, akik speciális étrendjük miatt nem jutnak elegendő mennyiségű kreatinban gazdag táplálékforráshoz – például a vegetáriánusoknak – ügyelniük kell rá, hogy pótolják a szervezet szempontjából fontos tápanyag bevitelét. Náluk kiemeltebb szerepe lehet a táplálékkiegészítőknek. Nagy-Parádi Tímea kiemelten fontosnak tartja, hogy ezt újra és újra elmondja. „A táplálékkiegészítőnek a nevében is benne van, hogy pusztán kiegészíti a szervezetünk számára szükséges táplálékokat, és nem sokat ér, ha az étrend mellett elhagyagoljuk a megfelelő mennyiségű pihenést, a regenerációt és a mozgást. Előfordulhat, hogy egy-egy verseny, egy vizsga és más nagyobb megméretés miatt kicsit felborul az életünk, az étrendünk, csökkenhet a pihenésre fordított idő, de az a cél, hogy mihamarabb visszaálljunk az egészséges kerékvágásba!”
The post Kreatin – a pihentető alvást is segíti a sportolás mellett first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24sport