Spiegel: Kieshet-e az olimpiai programból a kézilabda?

Thumbnail for 6334664

A lap írása szerint a horvát, dán, norvég közös rendezésű vb egyértelműen a vörös-fehér őrületről szólt, Dánia hihetetlen gyorsasággal, kiváló technikával és döbbenetes könnyedséggel sétált végig az aranyéremhez vezető úton. A válogatott az oslói finálét is uralta, már tíz góllal is vezetett Horvátország ellen, és a 32-26-os végeredmény egyáltalán nem tükrözte, mennyire dominált a mérkőzésen.

Dánia immáron 37 vb-mérkőzés óta veretlen (legutóbb a magyar válogatott tudta legyőzni még 2017-ben a vb nyolcaddöntőjében 27-25-re), a történelem során egyetlen csapat sem mutatott ilyen döbbenetes fölényt.

Ez pedig veszélyt jelent a kézilabdasportra – a Spiegel szerint ugyanis a sport éppen a kiszámíthatatlanságtól és a meglepetésektől szép, a dán egyeduralom azonban unalmas jövőképet fest.

A lap szerint marketingszempontból csak Dániában és Németországban működik a sportág, Franciaországban, Horvátországban és Norvégiában már jelentős csökkenés tapasztalható – ezért fordulhatott elő, hogy két oslói negyeddöntőben is alig lézengtek nézők a Unity Arénában.

A szerző kritikaként rótta fel, hogy a kézilabdát kevés európai országban űzik igazán komoly szinten, ezért egyes illetékesek már izgatottan várják március 20-át, amikor a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) dönt Thomas Bach elnök utódjáról.

Amennyiben Kirsty Coventry kerülne a NOB élére, az komoly visszalépést is jelenthetne a sportág számára. Amíg Bach kedvelte a kézilabdát, addig az egykori zimbabwei úszó nem biztos, hogy így állna hozzá, jegyezte meg Frank Bohmann, a világ legerősebb bajnokságának tartott német Bundesliga ügyvezető igazgatója.

A sportágak NOB-rangsorában a kézilabda hanyatlóban van

– figyelmeztetett.

A szakemberek a legnagyobb problémát abban látják, hogy a kézilabda a világ legnagyobb sportpiacain nincsen jó helyzetben. Gerd Butzeck, az európai élvonalbeli klubokat tömörítő Forum Club Handball (FCH) ügyvezető igazgatója szerint

a NOB legtöbb gazdasági partnere az Egyesült Államokból vagy Kínából érkezik, ahol egyszerűen semmit sem tudnak a kézilabdáról. Tisztában vagyunk vele, hogy ez mennyire veszélyes a sportágunkra.

Az FCH évek óta próbál segíteni a fiatal amerikai tehetségeknek az európai akadémiákon, és az első sikerek láthatóak is: a válogatott két éve megnyerte első világbajnoki mérkőzését, most pedig háromszor is diadalmaskodott, végül hetesekkel csúszott csak le a 25. helyről.

Ugyanakkor a szervezet tavaly ősz óta felfüggesztette az amerikai szövetség támogatását, mondván, új vezetője állítólag tisztességtelen módszerekkel dolgozik…

A Füchse Berlin menedzsere, Bob Hanning a közelmúltban azt javasolta, hogy próbálják meg bevinni a kézilabdát az amerikai egyetemekre, ahol esetleg NFL- vagy NBA-meccsek előtt lenne lehetőség bemutató összecsapásokra.

„De ezek utópikus gondolatok, az IHF-nek évek óta nem sikerült ilyen projekteket megvalósítania. Még egy olyan sportág is, mint a vízilabda, sokkal jobban képviselteti magát az amerikai főiskolákon, a kézilabda még mindig holtponton van az USA-ban” – olvasható.

Hogy ezen mennyiben tudna segíteni a dán Mads Winther kezdeményezése is, amelyet a világbajnokság idején közölt a médiával, nem tudni. A terv az, hogy legkésőbb 2028-ra egy profi kézilabda-bajnokságnak kell működnie az Egyesült Államokban, de már 2026-tól is évente ismétlődő nyári tornát rendeznek nagy európai klubok részvételével, hogy megszerettessék a sportágat a tengerentúlon is. A befektető olyan világsztárokat választott nagykövetnek, mint Stine Oftedal, Estavana Polman, Mikkel Hansen és Nikola Karabatic.

És ugyan a vébé alatt, január 25-én tartott sajtótájékoztatón azt is bejelentették, hogy olyan klubok csatlakoztak, mint a férfiaknál a Paris Saint-Germain és a Barca, a nőknél pedig az Odense, illetve a Győri Audi ETO KC, most már erre semmilyen utalás nem található a projekt honlapján.

A Spiegel kiemelte, hogy a helyzet még drámaibb az olyan piacokon, mint India és Kína, ahol a gyeplabda, a krikett és a snooker messze megelőzik a kézilabdát, és például a kínaiaknál az IHF által 2019 óta megkezdett összes projekt kimerült….

Kapcsolódó
Félt, hogy kinevetik, ha átlövőnek nevezi magát, mostanra ő a világ legjobb kézilabdázója

Mathias Gidsel felnyitotta a dán szakemberek szemét, a most véget ért vébén nem akadt nála nagyobb sztár.

The post Spiegel: Kieshet-e az olimpiai programból a kézilabda? first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24sport

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest