Seperc alatt kapitulált Donald Trump – Veszélyes idők jönnek, mégis hogy nyert ekkorát Irán?

Thumbnail for 7144041

Úgy látszik, lecsengőben van az Egyesült Államok és Izrael négy hónappal ezelőtt kirobbantott háborúja Irán ellen. Washington és Teherán múlt szerdán szándéknyilatkozatot írt alá, mely egyebek mellett tartalmazza a harcok lezárását – Libanont is beleértve –, a Hormuzi-szoros megnyitását és a tengeri blokád feloldását, az Irán elleni szankciók eltörlését és egy 300 milliárd dolláros alap létrehozását az iszlám köztársaság újjáépítésére. Teherán vállalja, hogy nem fejleszt és nem szerez be atomfegyvert, de a közel-keleti proxihálózatáról és rakétaképességeiről nem szól a dokumentum. A feleknek 60 napjuk van egy végleges alku nyélbeütésére, Irán azonban kilátásba helyezte, hogy az időablak lejártával átkelési díjat szedhet be a szorosban. Az amerikai-izraeli hadművelet eredeti célkitűzéseinek fényében egyesek Donald Trump kapitulációjaként értelmezik a feltételeket, melyeket Izraelben sem fogadtak kitörő örömmel. Amerikai és iráni diplomaták a hétvégén Svájcban ültek asztalhoz, és habár az első tárgyalási forduló után “biztató előrelépésről” számolt be J. D. Vance amerikai alelnök, Trump újabb fenyegetéscunamit zúdított Iránra.

Kimondhatjuk, hogy Irán megnyerte a háborút? Felboríthatja Izrael libanoni hadművelete a tartós tűzszünetet? Visszájára sült el Trump háborúja, hisz megerősödve jöhet ki a konfliktusból az iszlám köztársaság vezetése? A Global Insight vadonatúj adásában minderről beszélgettünk Csiki Varga Tamással, az SV/SD Consulting elemzőjével és az NKE John Lukacs Intézetének tudományos munkatársával.

Tovább az erdeti cikkre:: Portfolio

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest