Tíz éve pecsételődött meg az európai hatalom sorsa: egymás után mennek a vezetők a süllyesztőbe, vége lehet valaha az átoknak?

Thumbnail for 7146214

Majdnem napra pontosan tíz évvel ezelőtt, 2016. június 23-án szavazott az Egyesült Királyság az Európai Unióból való kilépésre. A brexit a lakosságot durván megosztotta, 51,9 százalék támogatta, míg 48,1 százalékuk ellene volt. Nem túlzás azt állítani, hogy a referendum óta a Downing Street 10. ikonikus, fekete bejárata puszta forgóajtóvá satnyult: Nagy-Britannia hat miniszterelnököt fogyasztott el tíz esztendő alatt, most pedig felkészül a hetedik, méghozzá Andy Burnham személyében. A bukott brit kormányfők – hol érzelmes, hol csüggedt – beszédei immár jól megszokott rutinná, mintsem kivételes és drámai szenzációvá váltak. Nehéz vitatkozni azokkal, akik a briteket Európa „új Olaszországának” könyvelték el, utalva arra, hogy Giorgia Meloni felemelkedése előtt Rómában is egymásnak adták a kilincset a miniszterelnökök. De miért tűnik úgy, hogy Nagy-Britannia kormányozhatatlanná vált?

Tovább az erdeti cikkre:: Portfolio

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest